Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 1

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

UNIVERSITATEA CRAIOVA dinamo
0 0

Ar fi fost prea frumos

Doua victorii cu dinamo in acelasi an calendaristic ar fi fost prea frumos! Dupa victoria perfecta din 8 aprilie, doar un 0-0 azi, pe fondul unui joc mult mai slab facut de Craiova si mult mai atent de dinamo fata de cel din primavara!
Castigul real al jocului este portarul Silviu Lung junior, care a facut un meci senzational! De fapt, amandoi portarii au fost in zi mare, propria lor inspiratie ducand la acest egal, pentru ca meciul nu a fost lipsit de ocazii de gol.
Numai 15.000 de spectatori in tribune! Ratarea calificarii in Europa si preturile mari sunt cauzele, dar ... totusi ....

Adrian

Caseta tehnica
"U"Craiova - dinamo 0-0
Universitatea Craiova: Silviu Lung Jr. - Dananae, Gaman, D. Stoica, Soava - Prepelit a, Dilevski, Wobay (Barboianu 52), Rose (Dina 59) - M. Costea, Fl. Costea (Baird 77). Antrenor: Daniel Mogosanu.
Dinamo: Dolha - Scarlatache, D. Grigore, Tamas, Pulhac - Torje (Ad. Cristea 61), N'Doye, Rus, Bostina (Zicu 61) - Danciulescu (Niculescu 86), A. Cristea. Antrenor: Dario Bonetti.
Cartonase galbene: Dilevski 74 / Tamas 9, Pulhac 62, A. Cristea 79
Arbitri: Alexandru Tudor - Aurel Onita, Miklos Nagy
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova); Spectatori: 18.000

Meci de povestit nepotilor in Banie

Desi au terminat 0-0, Craiova si Dinamo au realizat un meci de legenda in prima etapa a campionatului, fotbalul aratat de cele doua echipe fiind de o inalta calitate si de mare spectacol, atat cainii, cat si oltenii avand zeci de ocazii mari de gol pe langa cele doua bare, cate una de fiecare parte.

Cu dorinta de a razbuna umilinta inregistrata la finalul sezonului trecut, Dinamo s-a deplasat in Banie pentru un meci de totul sau nimic cu Universitatea Craiova. In fata unor tribune incendiare, atat la propriu cat si la figurat, cele doua rivale au avut o evolutie incrancenata, presarata cu faze de mare angajament si intrari decise la minge.

Desi in amicalele din pauza competitionala a incasat umilinta dupa suferinta, Dinamo a aratat o alta fata pe Ion Oblemenco, luandu-i prin surprindere pe olteni, care nu se asteptau la o asemenea forta ofensiva a cainilor.

Oaspetii au controlat usor prima repriza, avand mai multe ocazii de gol si mai multe faze ofensive, insa nici craiovenii n-au facut figuratie pe teren, duo-ul teribil al fratilor Costea acompaniati de Wobay pe dreapta si Rose pe stanga producand panica in careul lui Dolha.

Totusi, eroul primei parti a meciului a fost juniorul Silviu Lung, care la doar 20 de ani a aratat o siguranta excelenta in interventii si un plasament de mare portar, nelasand sa se vada lipsa de experienta la un asemenea nivel.

Curajul tanarului portar al oltenilor a fost alimentat inca din start de interventia incredibila din minutul 3, in fata sutului trimis de Andrei Cristea, parat de Lung cu un reflex magnific.

Replica gazdelor a venit in minutul 10, cand mingea centrata de Dilevski dintr-o lovitura libera de pe stanga a ajuns la Florin Costea, la bara a doua, insa atacantul oltenilor a sarit pe sub minge, aceasta fiind respinsa riscant cu capul de Scarlatache direct pe transversala.

A urmat un sut in plasa laterala al lui Wobay(12'), care a aruncat in aer jumatate de stadion, suporterii olteni fiind pacaliti de faza, pentru ca in minutul 24 sa vina randul lui N'Doye sa-l evidentieze pe Lung, portarul parand spectaculos torpila de la mare distanta a dinamovistului.

Finalul primei parti a adus cele mai mari ocazii ale cainilor. Mai intai Danciulescu a pacalit jocul la ofsaid al oltenilor si, ramas singur cu portarul, a fost blocat de Lung in marginea careului, iar mai apoi, in continuarea aceleiasi faze, Rus a sutat violent in transversala din 8 metri, mingea sarind iar la Danciulescu, dar acesta a trimis cu capul alaturi.

Debutul partii secunde a adus noi ratari in contul craiovenilor. Mai intai Florin Costea a irosit o pasa de peste 50 de metri de la Gaman, sutand din prima slab direct in bratele lui Dolha, pentru ca in faza imediat urmatoare Scarlatache sa fie aproape de autogol dupa ce a deviat aiurea spre propria poarta o centrare a lui Wobay.

Noul antrenor al oltenilor, Daniel Mogosanu, a surprins in minutul 51, cand l-a scos pe unul dintre cei mai periculosi jucatori ofensivi, Wobay, inlocuindu-l cu fundasul Barboianu. Dupa cateva minute la olteni a intrat si Dina in locul lui Rose, de cealalta parte Bonetti facand o dubla schimbare prin introducerea in teren a lui Zicu si Adrian Cristea.

Jocul s-a dinamizat brusc, fazele mutandu-se cu mare viteza de la o poarta la cealalta, meciul capatand un ritm nebun si un grad ridicat de spectaculozitate. Ocaziile s-au succedat cu repeziciune la amble porti, Dananae, Mihai Costea, Andrei Cristea, Florin Costea, N'Doye sau Dina ridicand tribunele in picioare in fiecare minut.

Exasperat de ratarile lui Florin Costea, tehnicianul oltenilor l-a scos din teren cu un sfert de ora inainte de final, sperand ca australianul Baird va reusi mai multe la finalizare in fata portii lui Dolha. Insa si Baird s-a alaturat listei ratangiilor, avand cateva ratari incredibile, cea din minutul 89, cand ramas singur cu Dolha a sutat direct in portar, fiind de domeniul fantasticului.

Fanii Stiintei: "Google - Dinamo în Champions League, nici un rezultat gasit"
Fanii Universitatii nu au putut uita momentele grele prin care au trecut jucatorii, oficialii, dar si suporterii celor de la Dinamo.
La meciul din aceasta seara oltenii au afisat un banner ironic cu dedicatie pentru "cîini" care nu au reusit sa ajunga în Liga Campionilor. "Google - Dinamo în Champions League, nici un rezultat gasit", a fost bannerul afisat de fanii Universitatii.
"La BAC jucatorii trebuie sa fie prezenti, daca vrem sa avem o echipa de studenti", a fost al doilea mesaj.