Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 2

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

GAZ METAN MEDIAS UNIVERSITATEA CRAIOVA
2 1

Prea slabi si fata de una de B

Anul trecut Craiova a castigat la Medias cu 5-2 un meci pe care nu il va uita nimeni dintre suporterii olteni prezenti la meci. In acest an, numai Mediasul a jucat fotbal si a dat tot doua goluri, dar Craiova a fost la pamant si abia a reusit sa inscrie o data. Culmea, a fost primul gol si ne-a dat sperante de o repetare, fie si partiala, a meciului din sezonul precedent, insa a fost cam singura faza creata de Craiova. Gaz Metan a revenit, a egalat, un minut mai tarziu a inscris golul victoriei, si iata-ne, dupa numai doua etape, stiind ca vom fi candidati la evitarea retrogradarii ...

Adrian

Caseta tehnica
Gaz Metan Mediaş - „U“ Craiova 2-1
Stadion „Municipal Gaz Metan“, spectatori: 4.500.
Au marcat: Eric ‘74, Kubala ‘76 / Fl. Costea ‘44.
Gaz Metan Mediaş: Vâtcă - Kratochvil, Hoban, Markovic, Marovic (‘64, Silvăşan) - Kubala, Cr. Todea, Munteanu, Eric de Oliveira (‘82, Buzean), Pârvulescu (‘59, Dudiţă) - Cr. Bud. Antrenor: Cristi Pustai.
„U“ Craiova: S. Lung - Dănănae, V. Găman, D. Stoica, Rose (‘65, Bărboianu) - Prepeliţă, Dilevski, Şoavă, M. Costea (‘79, Wobay) - Baird (‘71, Dina), Fl. Costea. Antrenor: Daniel Mogoşanu.
Cartonaşe galbene: Vâtcă, Dudiţă / Prepeliţă, D. Stoica, S. Lung, M. Costea.
Au arbitrat: M. Balaci - Oct. Şovre, M. Velicu.

Cronica unui suporter

Ca martor ocular - din minuscula si incomoda tribuna a stadionului Gaz Metan din Medias - a meciului de vinerea trecuta, v-as impartasi cateva impresii (inca) proaspete.

Stadionul din Medias arata ca o arena de antrenament, prost gandita (tribuna II are soarele in fata jumatate de zi). In schimb, troneaza o instalatie de nocturna nou-nouta. La ora meciului, gazonul se prezenta execrabil (balti, noroi etc.). De altfel, in primele 10 minute s-a jucat foarte slab - de ambele parti - si din acest motiv. Spectatorii. .. vai de viata... Medias este un oras superb, cu majoritatea caselor in stil sasesc (din pacate parasite de nemti in anii '80) si cu biserici impunatoare, fortificatii bine pastrate si cafenele confortabile. La capitolul populatie, insa... clasa muncitoare este la putere, iar amatorii de fotbal sunt din cea mai joasa speta. Pe scaunul de langa mine statea o domnisoara ce a strigat tot meciul: "Costea, gunoiule!", "Costea, esti un tigan imputit!", "Stoica, lua-te-ar pojarul!", "Scoate-ti prazul din cur!" si alte insulte imposibil de reprodus. Totusi, nu s-a luat nimeni de mine si de fularul meu alb-albastru :)

Din cate am vazut, au fost vreo 40-50 de suporteri ai Stiintei din Motru, Turnu Severin si din alte parti, care insa nu s-au manifestat remarcabil. Mai ales in momentele grele, la peluza cu suporterii craioveni era liniste deplina. Parca "tinem cu echipa noastra / si la bine, si la greu", nu? Dupa meci ma asteptam ca suporterii sa vina sa incurajeze echipa la urcarea in autocar, insa acolo nu erau decat cativa medieseni parliti care le strigau jucatorilor diverse mascari.

Despre jocul echipei nu sunt multe de spus. Pe banda stanga e jale... in absenta lui Gangioveanu (si cu Rose intr-o eclipsa prelungita de forma) nu prea exista solutii. Ambele goluri ale Gazului au venit din actiuni derulate pe stanga si din dueluri pierdute mult prea usor. Sa speram ca e ceva de capul lui Josip Misic (recent transferat).

Dorel Stoica pare ca nu stie decat sa dea pase lungi cu latul (oare asta erau indicatiile antrenorului? ) iar in rest nu se prea obosea. Dananae a prins o zi slaba si a pierdut enorm de multe mingi si dueluri cu adversarii. Mihai Costea a jucat mizerabil, fugea cu mingea la picior si o pierdea. Parea ca nu paseaza decat fratelui sau, iar cand pasa - o facea prost. Florin Costea n-a prins nici el o zi prea grozava, golul pe care l-a inscris a fost super-norocos.

Singurul jucator pe care l-am remarcat a fost Silviu Lung jr., cu 5 parade absolut incredibile si un cartonas galben incasat prosteste (tragi de timp in minutul 50?!?). La cele doua goluri primite nu mai era nimic de facut.

Au fost cateva zeci de minute, la mijlocul primei reprize - dupa un forcing de inceput al Gazului - in care Stiinta a dominat autoritar jocul, insa n-a avut nici o ocazie de poarta. N-a durat mult, din pacate.

In principiu - cu putin noroc, Gazul putea castiga partida mult mai clar (au avut vreo 7-8 ocazii clare de gol). M-a surprins (recunosc: placut!) entuziasmul si forta pe care le degaja aceasta echipa mica in anumite momente. Poate daca era 4-1 pentru Gaz Metan acum aveam alt antrenor.

Banca tehnica mi-a parut incapabila sa reactioneze la ce se intampla pe teren. Schimbarile au fost tarzii si neinspirate, iar sistemul de joc total nepotrivit pentru cum arata meciul si cum se misca echipa (dar oare exista vreun sistem de joc?). Mogosanu n-a studiat jocul Gazului (mai ales ca echipa e neschimbata fata de sezonul trecut, acelasi antrenor etc.) iar jucatorii exponentiali (Eric de Oliveira, Bud, Parvulescu) zburdau nestingheriti. Sunt total de acord cu Adrian Mititelu - a fost cel mai slab joc al Universitatii din ultimii ani. Pacat ca tocmai la acest meci am nimerit in tribuna (n-aveti idee ce a trebuit sa fac ca sa obtin un amarat de bilet, in plus - am venit tocmai de la Timisoara pentru asta si am plecat imediat dupa aceea la Cluj... cu trenul!). Si eu care credeam cu tarie ca voi asista la un festival de goluri...

Cateva concluzii: Stiinta e o palarie mult prea mare pentru Mogosanu (din pacate pentru el... cand era jucator mi-a placut foarte mult), Wobay ar trebui sa fie titular (s-a vazut o oarecare schimbare in joc dupa ce a fost introdus pe teren, in min. 80), Mihai Costea mai are mult de lucru, Lung jr. este o mare promisiune (si are si noroc!), iar meciul de saptamana asta cu Pandurii va fi foarte greu. Cred ca daca facem cel mult un egal vom ramane fara antrenor... oricum, circula zvonul ca pana la sfarsitul lunii va fi instalat antrenor Victor Piturca.

Hai Stiinta! O iubire alb-albastra, la Craiova e mereu! :)

Radu Florea

Replica

Judeci gresit galeria echipei noastre. Sunt din Valcea, am venit vreo 30 de suporteri din Valcea si Sibiu in galeria "Blue Angels" si trebuia sa ne adaptam repertoriul dupa cel al ultrasilor. Apoi, la final, fortele de ordine ne-au lasat sa iesim de pe teren la aproape o ora dupa joc. D-aia n-am prins autocarul. Practic, la Sibiu am ajuns din urma "Oltenia Force One" pe care l-am insotit pana la Valcea, unde a ramas Costea. Chiar daca Florin n-a facut un joc bun, avea tot dreptul sa-l certe pe Mogoşanu. E un antrenor mult prea mic pt. o echipa aşa mare! Piţurcă e ideal! Costea n-ar comenta in faţa "Satanei"

Florin Manoiu

Ştiinţa, gazată

Alb-albaştrii au pierdut fără drept de apel în faţa unei formaţii care în acest sezon ar fi trebuit să joace la matineu dacă nu profita de scandalul de corupţie, care a dus la retrogradarea echipei FC Argeş.

Universitatea Craiova a început meciul de la Mediaş fără Wobay în primul unsprezece, leonezul fiind pedepsit pentru prestaţia din remiza cu Dinamo, în timp ce Rose şi Şoavă au făcut schimb de posturi faţă de partida cu „câinii“, australianul revenind fundaş. Cu toate acestea, Universitatea nu a reuşit să închidă „bulevardul“ de pe banda stângă. Juveţii au avut un început la fel de slab ca în prima etapă, în timp ce ardelenii au fost mai insistenţi, ratând ocazie după ocazie, spre norocul craiovenilor. În minutul 9, Markovic a reluat cu capul puţin pe lângă poartă o centrare din lovitură liberă de pe partea dreaptă. Apoi, în minutul 13, Kubala l-a depăşit pe Rose şi a centrat în faţa porţii, dar Bud, din şase metri, a dat pe lângă minge. Acelaşi Bud (‘15), scăpat singur spre poartă, l-a luat la ţintă pe Lung, şutul acestuia fiind respins cu piciorul de portarul Ştiinţei. Atacantul Mediaşului i-a scos din minţi pe propriii suporteri în minutul 19, când, singur cu poarta goală, nu a nimerit ţinta din marginea careului mic. Silviu Lung a avut noroc şi în minutul 28, fiind salvat de transversală. Portarul Universităţii a intervenit foarte bine în minutul 31, când a respins în corner şutul bun al lui Eric.
Treziţi la realitate de forcingul gazdelor, elevii lui Daniel Mogoşanu au încercat să iasă pe contraatac şi puteau da lovitura în minutul 38. Profitând de greşeala lui Markovic, Florin Costea a preluat, l-a driblat pe Vâtcă, dar apoi a trimis pe lângă poarta goală din cinci metri. Atacantul Ştiinţei şi-a răscumpărat însă greşeala în minutul 44, când a reuşit să deschidă scorul, după un şut înşelător din interiorul careului, mingea păcălindu-l pe Vâtcă, acesta deviind în propria poartă.

Domnişoarele alb-albastre

Şi în repriza a doua, Universitatea a fost la fel de neinspirată, fără orizont în ofensivă şi cu o apărare vraişte. Gaz Metan a revenit în forţă şi, în minutul 50, şi-a trecut în cont o nouă bară, după ce Pârvulescu a şutat în transversală. Asediul ardelenilor a continuat, Silviu Lung reuşind să evite alte două-trei goluri. Norocul l-a părăsit însă pe portarul Ştiinţei, care în minutele 74 şi 76 a fost învins de două ori, Eric şi Kubala înscriind pentru 2-1, primul cu un şut din marginea careului mare printre picioarele lui Dorel Stoica, iar cel de-al doilea, după ce l-a lăsat spectator pe căpitanul Ştiinţei.
Gazdele au continuat iureşul la poarta lui Silviu Lung, însă tabela a rămas nemodificată până la finalul întâlnirii, care i-a găsit pe olteni căutând motive pentru această înfrângere. „Noi ne-am pregătit să jucăm pe un teren corespunzător, nu pe o mlaştină, aşa cum a fost la Mediaş. Echipa a evoluat sub aşteptări, este cel mai slab joc de când sunt eu la Universitatea. Ce dracu’ să mai fie pozitiv dacă nu am luat nici un punct! Domnişoarele noastre parcă erau la paradă acolo. Adversarii au jucat cu sufletul, au vrut mai mult, iar noi am jucat numai în figuri“, a spus Adrian Mititelu, finanţatorul Universităţii, după meciul de la Mediaş, la GSP TV.
Acesta a vorbit şi despre ratarea obiectivului de anul trecut, declarând: „Ne pare rău că alte echipe joacă în Europa, iar noi am ratat. Acum am pierdut şi la Mediaş, unde luaserăm în calcul trei puncte“.

Lucian Cazan

Florin Costea se vrea antrenor
Atacantul Florin Costea a tras primele concluzii după eşecul de la Mediaş, considerându-l pe Daniel Mogoşanu principalul vinovat, deoarece a schimbat sistemul. „S-a greşit la pauză, nu trebuia să se schimbe sistemul. Am stat bine în teren prima repriză, când am jucat 4-4-2, apoi, când am trecut în 4-3-3, am evoluat foarte prost“, a spus „Briliantul“ supărat, lăsând să se înţeleagă că subiectul a fost dezbătut şi în vestiare. Florin Costea a uitat însă că în prima parte a jocului Mediaşul s-a distrat cu apărarea olteană, doar neşansa şi Silviu Lung făcând ca ardelenii să nu dea gol. Cuminte, la conferinţa de presă, antrenorul Mogoşanu a spus acelaşi lucru, reproşându-şi că nu a lăsat Craiova să evolueze în 4-4-2. Apoi, a continuat: „Nu este un început de campionat ratat, dar trebuie schimbate mai multe lucruri în angrenajul echipei“.

Dupa cateva zile: Costea şi-a pus cenuşă în cap
Florin Costea a declarat că regretă faptul că l-a criticat în public pe antrenorul Daniel Mogoşanu, pe care, imediat după meciul de la Mediaş, l-a găsit vinovat pentru înfrângere, reproşându-i că a schimbat sistemul de joc la pauză. „Declaraţia a fost făcută la supărare. Eram tare dezamăgit, deoarece este foarte greu să pierzi un meci după ce conduci la pauză cu 1-0. În ultimul timp, poate nu am avut o atitudine corespunzătoare, dar promit că veţi vedea, din etapa următoare, un alt Costea, atât în teren, cât şi în afara lui. Ne cerem scuze faţă de fani şi vom face tot posibilul ca în meciurile următoare să îndreptăm situaţia“, a declarat „Diamantul“ Craiovei.