Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 8

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

POLI TIMISOARA UNIVERSITATEA CRAIOVA
1 1

Furt banatean

Deja e prea de tot! A treia etapa consecutiva cand Universitatea este privata de un gol de catre arbitri! Golul marcat de Timisoara a fost precedat de un fault la portar mai clar decat diferenta dintre culorile alb si albastru, dar arbitrul l-a validat! Iar pretul platit de Craiova a fost si mai mare ca in etapa trecuta (un punct), de aceasta data pierderea fiind de doua puncte!
E adevarat, scorul a fost corect, Timisoara nu merita sa piarda, dar nici golul nu trebuia inscris de arbitri! Craiova a aratat mult mai bine o data cu venirea lui Neagoe pe banca tehnica si asta ne da sperante: macar scapam de B!

Adrian

Caseta tehnica
FC Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 14. Mera, 6. Nibombe, 10. Art. Karamyan - 21. Goga (23. Cl. Ionescu '46), 5. Alexa, 55. Bourceanu (13. Scutaru '73), 11. Arm. Karamyan - 9. Parks (26. Chiacu '77), 18. G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Universitatea Craiova: 21. Lung jr. - 2. Barboianu, 6. D. Stoica, 4. Mitchell, 8. Soava (20. Dina '84) - 77. Wobay (11. V. Badea '77), 30. Prepelita, 13. Dilevski (27. Rose '69), 33. E.Trica - 9. M. Costea, 10. Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonase galbene: Arman Karamyan '39, Pantilimon '63, Scutaru '79, Chiacu '85 / Mitchell '69, Trica.
Cartonas rosu: Mera '63.
Arbitri: Marian Bordean - Istvan Nagy, Eduard Crangasu

Arbitrul Marian Bordean decide remiza intre Timisoara si Craiova

Timisoara a incheiat la egalitate cu Universitatea Craiova, scor 1-1, meciul din etapa a opta. Oltenii au deschis scorul in prima repriza prin Mihai Costea, golul egalizator fiind inscris de Mera in partea secunda, dupa un fault la portar, nesanctionat de Marian Bordean

Arena Dan Paltinisanu din Timisoara a gazduit sambata seara o partida de interes maxim, intre doua echipe cu joc spectaculos si evolutie axata pe ofensiva, banatenii primind vizita Universitatii Craiova.

Contrar asteptarilor, cele doua formatii au inceput foarte timid meciul, jocul tacticizat la extrem de cei doi tehnicieni ducand la o partida anosta, lipsita de faza importante in primul sfert de ora.

Odata cu trecerea timpului, jocul s-a mai animat si atacurile au inceput sa curga de o parte si de cealalta a terenului. Mai intai Gigel Bucur a fost gasit excelent de o pasa in adancime trimisa de Alexa, insa dupa ce a preluat cu pieptul in careu, atacantul banatenilor a pierdut mingea in duel cu Barboianu.

A urmat o mare ocazie de partea oaspetilor, pornita de la o centrare din dreapta a lui Wobay sutata din prima de Mihai Costea, insa Pantilimon a respins in ultima secunda, mingea ajunsa in fata lui Trica fiind ratata de mijlocasul venit de la CFR Cluj.

La faza urmatoare de atac a gazdelor, Timisoara a inregistrat si o bara, insa ocazia nu a fost atat de clara cum s-ar parea, mingea trimisa gresit cu capul de Bucur din pasa inalta a lui Bonfim cazand pe transversala inainte de a iesi in aut de poarta.

Presiunea tot mai apasatoare a oltenilor si-a aratat rezultatele cu trei minute inainte de pauza, cand o eroare imensa a defensivei gazdelor, o preluare gresita cu pieptul a lui Bonfim in propria jumatate, i-a permis lui Mihai Costea sa suteze imparabil din afara careului si sa inscrie primul gol incasat de timisoreni pe teren propriu in acest sezon.

Repriza secunda a debutat tot cu o ocazie a oaspetilor. Trica a trimis excelent in adancime la Florin Costea, acesta a preluat si a patruns in dribling, insa, in loc sa suteze, a mai incercat o fenta in fata lui Bonfim care l-a deposedat.

Replica banatenilor a venit imediat intreit, Arman Karamian, Ionescu si apoi Parks trecand pe rand pe langa golul egalizator, insa acesta a venit abia in minutul 59 in urma unei erori de arbitraj a centralului Marian Bordean. Acesta a judecat prea permisiv o interventie a lui Mera la Silviu Lung, care retinuse mingea in fata propriei porti, insa a scapat-o, jenat fiind de timisorean. Mera a ramas singur cu mingea si cu poarta goala, Lung fiind cazut, si a egalat scorul pe tabela.

Faza i-a scos din sarite pe olteni care au ripostat prin atacuri la adversar, in careul Craiovei luand nastere o batalie generala intre jucatorii celor doua combatante, arbitrul si asistentul de pe acea parte calmandu-i cu greu pe jucatorii batausi. Insa blandetea centralului si-a facut din nou aparitia prin decizia de a nu acorda nici macar un avertisment, desi au fost impartite cu generozitate lovituri si de o parte si de cealalta.

Nu aceeasi ingaduinta a fost aratata de Bordeanu la un fault dur al lui Mera (62'), marcatorul golului timisorean, care a fost eliminat dupa o intrare cu crampoanele la Trica. Din acest moment oltenii au luat cu asalt poarta lui Pantilimon, profitand de superioritatea numerica dar si indarjiti de decizia arbitrului de a acorda golul timisorenilor.

In minutul 76 Nibombe a fost aproape sa inscrie in propria poarta. Stoica a executat periculos o faza fixa din stanga, mingea a ajuns in marginea careului mic, de unde Nibombe a incercat sa respinga, insa a lovit gresit mingea care s-a lovit de transversala, fiind apoi respinsa in disperare de banateni.

Timisoara a ramas doar cu arma contraatacului in conditiile inferioritatii numerice si cu 4 minute inainte de final putea chiar sa marcheze golul victoriei, daca Silviu Lung nu ar fi intervenit salvator la sutul lui Arman Karamian.

Mititelu scuipa foc: "Arbitrul e nebun"
Adrian Mititelu, presedintele echipei Universitatea Craiova, a luat foc dupa ce echipa sa a terminat la egalitate, scor 1-1, cu FC Timisoara, in urma unui gol marcat datorita unui fault la portarul Silviu Lung.
"E fault clar la gol! Arbitrul e nebun, va rog sa ma credeti. E inadmisibil sa faci un asemenea prapad! In plus, a fost un joc foarte aspru din partea celor de la Poli, trebuiau sa fie sanctionat cu cartonase rosii inca din prima repriza.Mitchell a avut si el un comportament foarte urat, m-a dezamagit, dar cand vezi ca te fura in halul asta...", a spus Adrian Mititelu.

Neagoe: "Jucatorii plangeau in vestiar"
Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Eugen Neagoe, a afirmat ca jucatorii sai au fost extrem de dezamagiti dupa prestatia arbitrului Marian Bordean din meciul cu FC Timisoara.
"Azi meritam victoria, dar au fost mai multe greseli, dar nu din partea jucatorilor. S-a vazut din cauza cui am pierdut, dar nu spun mai multe pentru ca nu vreau sa stau in tribune. La final, jucatorii plangeau in vestiar, nu le venea sa creada ce s-a intamplat", a spus Eugen Neagoe.

Iancu dovedeste lipsa de caracter: "Fault la gol? Doar arbitrul stie"
Un aspru critic al arbitrajelor, Marian Iancu a refuzat sa comenteze pe larg faza din care FC Timisoara a marcat dupa un fault asupra lui Silviu Lung, insa considera ca Bordean a gresit la masurile disciplinare.
"Se poate sa fi fost fault, dar doar arbitrul stie. Ce s-a intamplat dupa aia, cand nu s-a dat rosu la Mitchell, este incredibil. La eliminarea lui Mera, un galben era de ajuns pentru ca a fost lovit sub crampoane doar. Rezultatul este echitabil, se putea intampla orice pe teren", a spus Marian Iancu.