Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 10

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

ASTRA PLOIESTI UNIVERSITATEA CRAIOVA
3 1

Multumiri lui Leonard Doroftei

Am fost la Ploiesti! Exact la Ploiesti, nu la meci la Ploiesti! Pentru ca Liga Profesionista de Fotbal a reusit sa isi bata joc de cei care au venit la meci asa cum e normal, in apropierea orei de incepere a jocului. Sub pretextul ca nu-stiu-ce lege le permite sa inchida casele de bilete cu 3 ore inainte de meci, organizatorii nu au mai pus in vanzare bilete dupa ora 13 si, desi stadionul era gol, oamenii veniti in apropierea orei 16, cea de start a jocului, nu au mai putut intra la meci! Nici localnicii! Iar bataia de joc e cu atat mai mare cu cat au venit multi suporteri tocmai de la Craiova sau, cazul meu, de la Bucuresti!
Dar tot raul spre bine! Am plecat in centrul orasului si am mers la Doroftei Pub, localul fostului CAMPION MONDIAL la box! Am vazut repriza a doua acolo, dar surpriza imensa si placuta a fost ca Leonard Doroftei era acolo! L-am vazut, apoi am stat de vorba cu el, a fost foarte amabil si volubil asa cum il stim, a acceptat sa facem poze cu el si ne-a dat si autografe! Un baiat de nota 10!
Asa ca nu am mai regretat ca nu am intrat la un meci in care Universitatea avea deja minus 2-0 in minutul 20, iar Trica sare la arbitru sa il pocneasca ...
Multumiri lui Leonard Doroftei pentru ospitalitate si, mai ales, pentru cariera extraordinara pe care a avut-o (pentru care l-am si felicitat, asa cum merita)!
(A comentat cu noi si incercarea lui Trica de a il pocni pe arbitru, ne-a aratat, glumind, cum trebuia sa loveasca! :-) )

Adrian

Leonard Dorin Doroftei

Leonard Dorin Doroftei (n. 10 aprilie 1970) este cel mai mare pugilist român, campion mondial WBA la categoria semi-uşoară (61,9 kg) între 5 ianuarie 2002 şi 24 octombrie 2003.
Născut la Ploieşti, Leonard a început să practice boxul la vârsta de 14 ani la clubul Prahova Ploieşti. Între 1986 şi 1988 a cucerit în fiecare an titlul naţional la juniori. Mai târziu a obţinut cinci titluri naţionale la seniori în 1992, 1993, 1994, 1996 şi 1997. A câştigat medalii de bronz la Jocurile Olimpice de la Barcelona în 1992 şi la Atlanta în 1996. De asemenea, a fost campion mondial în 1995 şi campion european în 1996 şi 1997. Palmaresul său la amatori este de 239 de victorii şi 15 înfrângeri.
În 1997 Doroftei a devenit boxer profesionist făcând un contract cu clubul canadian Interbox. Pe 5 ianuarie 2002 a cucerit titlul de campion mondial profesionist la categoria semi-uşoară a versiunii WBA, învingându-l la puncte pe argentinianul Raul Horacio Balbi. Pe 31 mai, la Bucureşti, Doroftei a luptat din nou împotriva lui Balbi şi de data aceasta românul s-a impus în mod clar.
Pe 24 octombrie 2003, Doroftei urma să dispute un meci împotriva panamezului Miguel Callist. Meciul a fost anulat însă după ce românul a depăşit greutatea categoriei sale la cântarul oficial. Doroftei a pierdut astfel titlul de campion mondial WBA.

Caseta tehnica
Stadion „Astra“, spectatori: 1.000.
Au marcat: Mitchell (autogol) ‘13, L. Ganea ‘21, Miranda ‘90 / Fl. Costea ‘88.
Astra: Munteanu - Mihalache, Oprsal, Rohat, Crăciun - Seto, Paulinho, Strătilă (‘71, Sandu), V. Gheorghe - Djokic (‘82, Hatchi), L. Ganea (‘75, Miranda). Antrenor: Nicolo Napoli.
„U“ Craiova: Lung - Bădoi, R. Barbu, Mitchell, Şoavă (‘73, Bărboianu) - Dilevski (‘25, Rose) - Wobay, Prepeliţă (‘36, V. Badea), Trică, F. Costea - M. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonaşe galbene: Paulinho (2), Crăciun / Prepeliţă, Fl. Costea, Şoavă, Trică.
Cartonaşe roşii: Paulinho ‘80 / Trică ‘85.
Au arbitrat: Al. Deaconu (Bucureşti) - Ed. Dumitrescu, Ad. Vidan.

Răzbunare în stil italian

Nicolo Napoli şi-a demonstrat valoarea şi i-a arătat lui Adrian Mititelu că a greşit când l-a dat afară de la Universitatea.

„Dau un an din viaţă numai să batem Astra şi să mă răzbun pe Nicolo Napoli“, spunea patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, în zilele premergătoare meciului de la Ploieşti. Ambiţia lui Mititelu nu s-a transmis însă decât parţial jucătorilor alb-albaştri, care au început slab partida cu prahovenii. În minutul 11, Dokici, plecat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, a fost blocat in extremis de Silviu Lung Jr. Craiovenii s-au văzut conduşi la jumătatea primei reprize cu 2-0, după o serie de greşeli în defensivă. Mai întâi, Mitchell a marcat în proprie poartă. Mingea deviată de australian la şutul lui Strătilă l-a păcălit pe Lung Jr. Gazdele şi-au continuat şarjele ofensive şi, în minutul 21, Liviu Ganea, scăpat singur, a mărit avantajul ploieştenilor cu un şut plasat de la 20 de metri.
Nemulţumit de jocul trupei sale, dar obligat şi de unele probleme medicale, antrenorul Eugen Neagoe i-a scos din joc pe Dilevski şi Prepeliţă, forţând cu Rose şi Vali Badea, însă rezultatele s-au lăsat aşteptate. În minutul 35, elevii lui Nicolo Napoli au trecut pe lângă 3-0, după ce Seto a trimis în bară, mingea a revenit la L. Ganea, care a şutat din trei metri pe lângă poartă. Acelaşi Seto a mai nimerit o dată bara porţii craiovene spre finalul reprizei întâi, iar în prelungirile acesteia Trică a reuşit prima mare ocazie a Ştiinţei. Şutul lui „Jose“ din mijlocul careului a fost respins însă de portarul Cristi Munteanu.

Trică, eliminat

La reluare, Universitatea a arătat mai multă incisivitate, dar majoritatea atacurilor oltene s-au încheiat în preajma careului ploieştean, iar la finalizare Trică, Şoavă, Wobay, Vali Badea şi Bădoi au fost modeşti. În minutul 88, Florin Costea a marcat făcându-i pe craioveni să spere într-o egalare miraculoasă, dar golul lui Miranda a făcut linişte în tabăra Ştiinţei.
Universitatea a ieşit şifonată după confruntarea cu fostul antrenor, Nicolo Napoli, care la rândul lui şi-a dorit foarte mult să-i arate lui Mititelu că a greşit când l-a dat fară. Juveţii au pierdut trei puncte, dar l-au pierdut şi pe Eugen Trică. Mijlocaşul craiovean a fost eliminat în minutul 85, după ce a fost la un pas să-l lovească pe arbitrul Alexandru Deaconu, care îl avertizase pentru o intrare asupra lui Seto. Trică va lipsi etapa viitoare cu FC Vaslui, dar riscă să stea şi la partida de Cupă cu Poli Iaşi (optimi de finală), programată miercuri, 28 octombrie, în Copou.

Fanii craioveni, interzişi pe stadion

Aproximativ 200 de suporteri craioveni au mers la Ploieşti pentru a asista la meci, însă la poarta stadionului „Astra“ au avut surpriza să afle că nu îşi pot cumpăra bilete. Organizatorii au anunţat că nu se vând bilete în ziua meciului, iar fanii Ştiinţei au rămas la porţile arenei prahovene. La startul jocului, doar 15 suporteri ai Craiovei se aflau în sectorul rezervat galeriei oaspeţilor. Membri ai galeriei craiovene care nu au putut asista la meci susţin că au fost obligaţi să rămână lângă stadion până la finalul partidei, păziţi de jandarmi, aceştia din urmă temându-se ca nu cumva ultraşii din Bănie să provoace scandaluri în Ploieşti..