Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 13

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

INTERNATIONAL CURTEA DE ARGES UNIVERSITATEA CRAIOVA
0 1

Etapa a 13-a cu noroc

Ca sa ma leg de superstitia stupida ca 13 ar fi numar cu ghinion, etapa a 13-a a fost cu noroc pentru Universitatea. Craiova a reusit prima victorie in deplasare in acest sezon si a reusit ... sa urce in afara locurilor retrogradabile, pe care se asezase "confortabil" de doua etape incoace. Gazdele, antrenate de fostul campion al Romaniei ca jucator cu Universitatea Craiova in 1991, Stefan Stoica, sunt "specialiste" in a pierde meciuri acasa, "reusind" sa cedeze 5 dintre cele 6 meciuri disputate! (Totusi au castigat in deplasare 4 din 5, fiind un caz rar, daca nu chiar unic in fotbal!)
Jocul n-a fost cine stie ce, pe final el fiind ceva mai animat. Argesenii pot spune ca meritau un punct - mai ales prin prisma eliminarii gresite si neacordarii unui penalty in repriza a doua la Frasineanu - dar Craiova a fost, totusi, peste ei, atat din punct de vedere al controlarii jocului, cat si prin prisma numarului de ocazii avute. Dar a fost victorie, si de asta avea cel mai mult nevoie acum Universitatea.

Adrian

PS: Dupa etapa 13 suntem pe locul 13...

Caseta tehnica
Internaţional Curtea de Argeş - „U“ Craiova 0-1
Stadion „Dacia“ - Mioveni, spectatori: 1.000.
A marcat: Dina ‘43.
Internaţional: M. Popa - D. Matei, O. Viera, Raţiu, Frăsineanu - C. Băcilă, Vezan, Izvoranu (‘28, D. Stan), C. Lazăr (‘55, Neagu) - E. Kone (‘53, Voiculeţ), Zăgrean. Antrenor: Ştefan Stoica.
„U“ Craiova: S. Lung Jr. - Bădoi, V. Găman, Mitchell, Rose - Wobay (‘80, Firţulescu), D. Stoica, Dilevski - M. Costea (‘71, V. Badea), Dina (‘66, Şoavă), Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonaşe galbene: Frăsineanu (2), Neagu / Dilevski, S. Lung Jr.
Cartonaş roşu: Frăsineanu (‘65).
Au arbitrat: Al. Deaconu - D. Mudura, V. Marinescu.

Universitatea a reuşit să obţină prima victorie în deplasare din acest campionat în runda cu numărul 13, dar jocul alb-albaştrilor a fost departe de pretenţiile fanilor.

Ştiinţa a fost încurajată la Mioveni de o galerie formată din aproximativ 100 de suporteri, care la începutul meciului au afişat un banner cu mesajul: „Universitatea doar în Craiova, Craiova doar pentru Universitatea“. Mesajul l-a vizat, desigur, pe Adrian Mititelu, patronul echipei din Bănie, care a anunţat că, din retur, va muta echipa la Drobeta Turnu Severin. Din acest motiv, Viorel Duru, şeful Comisiei de Licenţiere a FRF, a inspectat vineri stadionul de pe malul Dunării.
Pe teren, forţele au fost echilibrate, repriza întâi fiind mai puţin spectaculoasă, în care fazele de poartă au fost destul de rare. Prima ocazie notabilă a aparţinut gazdelor, atunci când Vezan (‘9) a şutat din afara careului, mingea a prins pământul în faţa lui S. Lung Jr., revenit între buturi, dar portarul Universităţii a reuşit să respingă în corner. Craiovenii au răspuns printr-o incursiune a lui Wobay, însă şutul leonezului din unghi nu a găsit spaţiul porţii. Mult mai precis a fost Fl. Costea (‘18), care l-a driblat pe Băcilă, apoi a şutat, dar portarul M. Popa a scos de lângă bară.
Scorul a rămas neschimbat până spre finalul primei părţi a jocului, deşi se putea modifica mult mai devreme. Arbitrul Deaconu nu a văzut henţ în careu la intervenţia lui Rose (‘30), iar apoi a închis ochii la faultul în suprafaţa de pedeapsă asupra lui Fl. Costea (‘36). Juveţii au intrat totuşi la cabine în avantaj după o fază de contraatac în care Dilevski l-a angajat foarte bine pe Wobay, acesta a pătruns pe partea dreaptă, i-a centrat lui Dina (‘43), care a înscris din şase metri.

Frăsineanu, eliminat

La reluare, oltenii puteau să se desprindă pe tabela de marcaj, dar Fl. Costea (‘47) nu a mai avut forţă să finalizeze după ce a trecut de Matei şi Viera. Acelaşi Costea a fost blocat de portarul M. Popa în minutul 55. Argeşenii au răspuns prin şutul lui Vezan, care a trimis puternic, însă mingea a trecut puţin peste poartă. În minutul 65, echilibrul numeric s-a rupt, arbitrul Deaconu eliminându-l pe Cornel Frăsineanu. Fostul jucător al Ştiinţei a primit al doilea cartonaş galben după ce a căzut la un duel în careu cu Bădoi, „fluieraşul“ considerând că „Frăsi“ a simulat.
Deşi cu un om mai puţin, gazdele au fost mai periculoase în minutele următoare. Mai întâi, la o lovitură liberă, Viera (‘72) a deviat mingea, însă portarul Silviu Lung Jr. a fost pe fază şi a reţinut. Apoi, Zăgrean (‘75) a avut golul egalizator în vârful bocancului, după ce V. Găman i-a făcut cadou o minge, dar portarul Ştiinţei a respins in extremis în corner. Fl. Costea a ratat incredibil din şase metri în minutul 85, pentru ca la cealaltă poartă Băcilă să irosească o bună oportunitate de a înscrie. Meciul s-a încheiat cu ocazia „Briliantului“ Costea, şutul acestuia fiind blocat de fundaşii argeşeni.