Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 17

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

OTELUL GALATI UNIVERSITATEA CRAIOVA
1 0

Final normal ... in criza

Ca intreg turul, si ultimul meci s-a incheiat cu un rezultat dezamagitor pentru Universitatea. Si n-a trecut decat o jumatate de an de cand evolutia din returul campionatului trecut - care a cuprins inclusiv o victorie cu 2-0 la Galati! - ne dadea sperante pentru un an competitional mai bun decat precedentul. Dar cu un patron care pune anunturi electorale pe site-ul oficial si jucatori care mai mult petrec decat joaca fotbal, plus lipsa unui antrenor adevarat - cu tot respectul pentru Neagoe, nu a dovedit nimic in perioada cat a antrenat Stiinta - sperantele noastre s-au prabusit la limita inferioara a ligii, sperand in acest moment numai ca la anu' nu vom merge in deplasare la Chiajna decat daca echipa locala va promova in prima divizie.

Adrian

Caseta tehnica
...

Craiova nu a putut obţine victoria, deşi a lăsat impresia că a dominat partida

Craiova avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a-şi asigura o vacanţă de iarnă liniştită. Elevii lui Neagoe nu au înţeles însă cât de importantă era victoria în acest ultim meci al turului şi au clacat şi în faţa Oţelului.

Gazdele au început în forţă partida de pe teren propriu şi în primul minut de joc Ibeh a cerut penalty după o intervenţie neregulamentară a lui Şoavă. Imediat, oltenii răspund prin lovitura de cap a lui Dina, la care Baotic s-a întrebuinţat serios pentru a respinge.

În minutul 40, Silviu Ilie înscrie printr-o lovitură de cap plasată în vinclu şi dedică reuşita tatălui său. Aceasta avea să fie şi cea mai importantă fază a partidei, deoarece în repriza secundă cele două formaţii nu au creat acţiuni periculoase. Universitatea Craiova a lăsat impresia că a dominat actul secund, dar şi-a trecut doar o singură fază notabilă: Trică a rămas singur la 16m, dar şutul său la colţul lung a fost respins de portarul gălăţean Baotic.

În urma acestui rezultat, Craiova rămâne cu 17 puncte, iar Oţelul acumulează 25 de puncte.

Eugen Neagoe nu mai este antrenorul Universitatii Craiova. Anuntul a fost facut de patronul Adrian Mititelu la finalul meciului pierdut de olteni cu 1-0 in deplasare cu Otelul Galati in ultima etapa a turului.