g Universitatea Craiova - 2009/2010 - Etapa 18
Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 18

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

dinamo UNIVERSITATEA CRAIOVA
2 1

dinamo a furat Craiova. Ceva nou?

Am fost pe stadion, pierzand meciul de handbal dintre Oltchim si Viborg. N-aveam cam nici o speranta, iar meciul mi-a confirmat anticipatia. In schimb, pierderea mea a fost mare, Oltchim invingand Campioana Europei intr-un final dramatic si demn de a fi vazut si trait in direct. Nu acelasi lucru se poate spune si despre meciul Craiovei, care s-a terminat tot strans, 2-1, si cu o sansa de egalare la una dintre ultimele faze.
Jocul a fost destul de alert, iar dinamo, din pacate, a meritat victoria. Cu un mare amendament: in prima repriza, la 1-0 pt jigodii, Craiova a avut penalty clar (insotita de cartonas rosu pentru dinamovist), penalty pe care, evident, nu l-a primit.
Asta e o problema, dar nu cea mai grava. Cea mai grava e ca nu avem sperante.

Adrian

Caseta tehnica
Dinamo - Universitatea Craiova 2-1 (2-1)
Stadion:"Dinamo"; Spectatori 5000
Marcatori: Bostina (8), Marius Niculae (17) / Dina (19).
Cartonase galbene: Andrei Cristea (17), Marius Niculae (23), Molinero (67), Cosmin Moti (75) / Mihai Costea (17), Eugen Trica (59)
Dinamo: 12. Dolha, 3. Pulhac, 21. Dr. Grigore, 4. Moţi, 14. Molinero, 20. Ad. Cristea, 8. Boştină (min 77 - D. Kone) 29. Ndoye, 22. Torje (min 89 - Alexe) 17. An. Cristea (min 90 - Cl. Niculescu) 9. M. Niculae
Rezerve neutilizate: 1. Cr. Munteanu, 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 7. Zicu,
Universitatea Craiova: 21. Lung Jr., 2. Bărboianu, 4. Iliev, 7. V. Găman, 17. Bălace, 30. Prepeliţă, 8. Paunovici (min 52 - Eugen Trica) 25. Firţulescu (min 60 - 18. Gangioveanu) 9. M. Costea, 20. Dina (min 80 - Al. Piturca), 10. Fl. Costea
Rezerve neutilizate: 1. Mecea, 23. Buşu, 32. Bădoi, 3. R. Barbu
Partida fost condusa de Augustus Constantin, ajutat la cele doua tuse de Ionel Popa, din Focsani si Sebastian Stoianof, din Constanta. Observatorul partidei a fost Vasile Curt, tot din Constanta.

Victorie cu scandal a dinamovistilor cu Craiova

Dinamo a castigat cu 2-1 partida cu Craiova din prima etapa a returului prin golurile marcate de Bostina si Niculae. Craiova a redus din diferenta prin Dina, insa a fost privata de un penalty si o eliminare a lui Cosmin Moti in prima repriza.

Intr-o atmosfera tensionata, primul derby al etapei 18 le-a adus fata in fata in Stefan cel Mare pe Dinamo si U Craiova, rivalele de-o viata care si in acest meci au luptat pana la ultima picatura de efort.

Oltenii au fost mai activi si mai prezenti in joc in startul meciului, contraatacurile prin angajari lungi pe varfuri dand mereu emotii dinamovistilor.

Cu toate acestea cei care au deschis scorul au fost alb-rosii, Bostina marcand la prima faza de atac a gazdelor, dupa o pasa inteligenta cu capul de la Marius Niculae.

Minutul 13 a fost cel mai controversat moment al meciului, un minutu cu ghinion pentru olteni. Florin Costea scapase singur in careul advers, insa a fost ajuns din urma de Moti care l-a faultat clar in centrul careului, insa Augustus Constantin s-a vazut ca nu vede si a lasat jocul sa continue spre disperarea craiovenilor.

Scapand si fara gol si fara eliminare sau penalty, dinamovistii au profitat de caderea psihica a oltenilor si au mai lovit inca o data, la 10 minute de la deschiderea scorului, marcator fiind de aceasta data responsabilul cu pasa decisiva de la primul gol. Marius Niculae a facut 2-0 pe tabela dupa o centrare din corner.

La un minut distanta Florin Costea a tras semnalul de alarma al revenirii Craiovei si in acelasi minut oltenii au redus din diferenta prin Dina, care a reluat perfect cu capul sub transversala o centrare de la coltul terenului.

Vazand ca se poate, elevii lui Mark Wotte au asaltat careul dinamovist, cei doi Costea, Gaman sau Dina avand destule ocazii de poarta, insa niciuna concretizata pana la pauza.

Repriza secunda a fost mai mult la discretia dinamovistilor. Torje, de cateva ori, Bostina sau Niculae s-au aflat de mai multe ori in careul lui Silviu Lung, unde, alaturi de Andrei si Adrian Cristea, au provocat pericol in dese randuri.

De cealalta parte, Florin Costea a disparut treptat din joc, in timp ce fratele sau, Mihai Costea a fost aproape inexistent. Acesta a fost si motivul pentru care ofensiva oltenilor a avut de suferit. Abia in minutul 87 s-au trezit craiovenii sa produca o mare ocazie, cand Gangioveanu a sutat in forta din stanga careului, Dolha aparand cu mari emotii.

Onlinesport: Irina Maxim

Florin Costea se gandeste la matineu
Atacantul Universitatii Craiova, Florin Costea, a afirmat ca se gandeste din ce in ce mai serios la retrogradarea olteinlor, dupa ce a vazut arbitrajul lui Augustus Constantin.
"Penalty ca asta nici nu se poate da. Arbitrul a recunoscut ca a fost penalty, dar nu ne-a dat. Ne va fi foarte greu in continuare. Daca vom fi arbitrati in halul asta, nu avem sanse sa scapam de la retrogradare. Antrenorul nostru s-a speriat de ce a vazut in Romania, dar va mai vedea multe", a afirmat Florin Costea.

Gigi Becali: "In viata mea nu am vazut asa hotie"
Gigi Becali s-a declarat dezgustat de greselile favorabile lui Dinamo din meciul cu Universitatea Craiova si ameninta cu memorii la UEFA.
"La puscarie cu Augustus Constantin! E o hahalera. În viata mea nu am vazut asa hotie. Nu degeaba a venit Florin Prunea la Dinamo. O sa-l trimit pe Valeriu Argaseala la UEFA cu înregistrarea partidei. E o tâlharie", a spus Becali la gsptv.
Universitatea Craiova nu a primit un penalty in prima repriza a meciului cu Dinamo, dupa o interventie clara a lui Moti asupra lui Florin Costea.
Inaintea meciului, Cristi Borcea a stat 5 minute in cabina arbitrilor.

Penalty neacordat pentru Craiova: "E ordin de la Mircea Sandu. Gheorghe Constantin sa faca puscarie si pentru Augustus"
Arbitrul Augustus Constantin a luat o decizie socanta in prima repriza a meciului Dinamo-Universitatea Craiova, cand nu a acordat un penalty evident pentru olteni.
Finantatorul oltenilor, Adrian Mititelu, a acuzat dur faza in care Cosmin Moti l-a agatat in suprafata de pedeapsa pe Florin Costea si crede ca este o manevra a lui Mircea Sandu.
"Confirma suspiciunile mele faza penaltiului neacordat. Nu e prima data, nu este nici ultima oara. In foarte multe meciuri asa s-au impus, e sistemul lor. E executie, nu e greseala de arbitraj. S-a primit ordin de la Mircea Sandu. Nici acum nu imi vine sa cred ca nu a dat penalty la faza asta.
O sa ma declar parte vatamata la Tribunalul Prahova, pentru ca Gheorghe Constantin sa faca puscarie si pentru fii-su. Va jur pe copiii mei ca nu-l las pe Constantin sa scape, vreau sa faca 15 ani de puscarie", a spus Adrian Mititelu, in pauza meciului, la Digi Sport.
Pe langa lovitura de la 11 metri pe care Augustus Constantin ar fi trebuit sa o acorde la 1-0 pentru Dinamo, Cosmin Moti ar fi trebuit sa primeasca si cartonas rosu.