Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 19

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

UNIVERSITATEA CRAIOVA GAZ METAN MEDIAS
1 2

Vrem Craiova la Sofia! Apoi ...

In tur am scris "Prea slabi si fata de una de B" si "iata-ne, dupa numai doua etape, stiind ca vom fi candidati la evitarea retrogradarii"! Din pacate, am avut dreptate! Acum am ajuns si pe un loc de "B", de jucat, jucam formidabil - am avut doua ocazii de gol in repriza a doua - asa ca sperantele de salvare sunt aproape nule.
In schimb, facem propaganda fotbalului in Oltenia! Jucam la Severin - ca si acolo tot Oltenia este, nu ? - dar eu zic, pentru ca tot jucam ca Barcelona, propun sa facem propaganda fotbalului si sa jucam etapa viitoare in Bulgaria, la Sofia! Apoi in Iugoslavia, la Belgrad! Si, in final, desigur, in Croatia, la Pula! Cam acolo e locul echipei mititele!

Adrian

Caseta tehnica
Gaz Metan Mediaş - „U“ Craiova 2-1
Stadion „Municipal Gaz Metan“, spectatori: 4.500.
Au marcat: Eric ‘74, Kubala ‘76 / Fl. Costea ‘44.
Gaz Metan Mediaş: Vâtcă - Kratochvil, Hoban, Markovic, Marovic (‘64, Silvăşan) - Kubala, Cr. Todea, Munteanu, Eric de Oliveira (‘82, Buzean), Pârvulescu (‘59, Dudiţă) - Cr. Bud. Antrenor: Cristi Pustai.
„U“ Craiova: S. Lung - Dănănae, V. Găman, D. Stoica, Rose (‘65, Bărboianu) - Prepeliţă, Dilevski, Şoavă, M. Costea (‘79, Wobay) - Baird (‘71, Dina), Fl. Costea. Antrenor: Daniel Mogoşanu.
Cartonaşe galbene: Vâtcă, Dudiţă / Prepeliţă, D. Stoica, S. Lung, M. Costea.
Au arbitrat: M. Balaci - Oct. Şovre, M. Velicu.

Startul meciului a fost cu adevarat incendiar, pe langa faptele din teren situaatia fiind amplificata si de publicul entuziast din tribunele stadionului din Turnu Severin, noua casa a Craiovei.

Florin Costea a dat tonul ocaziilor mari de gol chiar in al doilea minut de joc, replica venind de la Silvasan, cateva minute mai tarziu. Pana la urma scorul a fost deschis de Alin Litu in minutul 8, acesta iesind castigator dintr-o gramade de jucatori aflata in fata portii lui Silviu Lung Jr.

Oltenii puteau restabili egalitatea dupa doar doua minute, cand Berbecaru a acordat penalty pentru Craiova in urma unui fault al lui Buchta asupra lui Gangioveanu in careu. Insa, Florin Costea a dat dovada de lipsa de concentre, a executat slab si i-a dat sansa lui Buchta sa retina pentru a-si repara greseala.

A doua mare ocazie de gol a oltenilor a venit dupa o jumatate de ora din prima repriza, cand Mihai Costea(32') a recuperat dupa o greseala a oaspetilor, a sutat, dar mingea s-a lovit de blocajul apararii adverse. Replica mediesenilor a venit dupa 10 minute, cand Parvulescu l-a gasit excelent pe Kubala in careu, dar sutul acestuia a fost retinut salvator de Lung.

Cea mai mare ocazie a meciului a apartinut insa oltenilor. Mihai Costea a luat la tinta transversala portii gazarilor cu un sut-bomba cu dreptul din 16 metri, ratand astfel ocazia de a egala scorul pe tabela cu trei minute inainte de pauza.

Partea secunda a meciului nu a fost la fel de cursiva ca prima, fiind presarata de multe intreruperi cauzate de faulturi sau mingi pierdute aiurea in zona mediana a terenului. Oltenii au presat continuu in cautarea egalarii, efectuand si modificari cu aspect ofensiv prin introducerea lui Dina si apoi a lui Trica.

Insa, la cateva secunde dupa ce Trica a intrat pe gazon, Gaz Metan a dus scorul la 2-0 prin Florin Lazar, care a reluat in plasa o centrare in fata portii venita dintr-o centrare din corner.

Oltenii au incercat sa revina in meci, cautand cu disperare un gol care sa reduca diferenta de pe tabela, insa actiunile de atac haotice ale Universitatii au ramas fara rezultat pana la expirarea minutelor regulamentare de joc. Trica a inscris in prelungirile meciului.

Ioana Maxim

Florin Costea se vrea antrenor
Atacantul Florin Costea a tras primele concluzii după eşecul de la Mediaş, considerându-l pe Daniel Mogoşanu principalul vinovat, deoarece a schimbat sistemul. „S-a greşit la pauză, nu trebuia să se schimbe sistemul. Am stat bine în teren prima repriză, când am jucat 4-4-2, apoi, când am trecut în 4-3-3, am evoluat foarte prost“, a spus „Briliantul“ supărat, lăsând să se înţeleagă că subiectul a fost dezbătut şi în vestiare. Florin Costea a uitat însă că în prima parte a jocului Mediaşul s-a distrat cu apărarea olteană, doar neşansa şi Silviu Lung făcând ca ardelenii să nu dea gol. Cuminte, la conferinţa de presă, antrenorul Mogoşanu a spus acelaşi lucru, reproşându-şi că nu a lăsat Craiova să evolueze în 4-4-2. Apoi, a continuat: „Nu este un început de campionat ratat, dar trebuie schimbate mai multe lucruri în angrenajul echipei“.

Dupa cateva zile: Costea şi-a pus cenuşă în cap
Florin Costea a declarat că regretă faptul că l-a criticat în public pe antrenorul Daniel Mogoşanu, pe care, imediat după meciul de la Mediaş, l-a găsit vinovat pentru înfrângere, reproşându-i că a schimbat sistemul de joc la pauză. „Declaraţia a fost făcută la supărare. Eram tare dezamăgit, deoarece este foarte greu să pierzi un meci după ce conduci la pauză cu 1-0. În ultimul timp, poate nu am avut o atitudine corespunzătoare, dar promit că veţi vedea, din etapa următoare, un alt Costea, atât în teren, cât şi în afara lui. Ne cerem scuze faţă de fani şi vom face tot posibilul ca în meciurile următoare să îndreptăm situaţia“, a declarat „Diamantul“ Craiovei.