Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 22

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

GLORIA BISTRITA UNIVERSITATEA CRAIOVA
2 1

Iar adanc in ...

Infrangerea impotriva principalei contracandidate la retrogradare e aproape echivalenta cu un dezastru sportiv! Si, pe langa infrangerea propriu-zisa, jocul Stiintei a revenit... la normal, aratand ca victoria cu FC Brasov a fost doar o exceptie. In conditiile in care Bistrita a jucat fara portar 10 minute, bravii nostri gladiatori nu s-au apropiat de poarta decat ca sa vada mai bine scorul de pe tabela de marcaj...
Mai avem sanse de salvare, dar, cu un astfel de joc, ne paste un derby cu Concordia Chiajna...

Adrian

Caseta tehnica
Gloria Bistriţa - „U“ Craiova 2-1
Stadion „Gloria“, spectatori: 6.000.
Au marcat: Moraes ‘33 - pen., Hora ‘69 / Fl. Costea ‘2.
Gloria Bistriţa: Albuţ - Homei, Frăsinescu, Ciucă, Latovlevici - Tavares (‘61, C. Petre), A, Mureşan, Hora, Băjenaru (‘81, D. Matei) - Moraes, Coroian (‘35, Keita). Antrenor: Marius Şumudică.
„U“ Craiova: S. Lung Jr. - Bădoi, V. Găman, Iliev, Bălace - Prepeliţă, R. Barbu (‘72, Gîngioveanu), Dilevski (‘67, Bărboianu) - M. Costea, Dina (‘61, Trică), Fl. Costea. Antrenor: Mark Wotte.
Cartonaşe galbene: Albuţ (‘75 şi ‘86), Hora / Prepeliţă, Dina, V. Găman, M. Costea.
Cartonaş roşu: Albuţ (‘86).
Au arbitrat: T. Crăciunescu - D. Mudura, G. Radu.

Hora retrogradării

Universitatea a pierdut meciul cu Gloria, golul victorios al gazdelor fiind marcat de Ioan Hora, care în ultimele zece minute a fost şi portarul echipei sale, după eliminarea lui Albuţ.

Echipa câştigătoare nu se schimbă. Aşa a gândit antrenorul Mark Wotte înaintea confruntării cu Gloria, trimiţând pe teren formaţia care a început jocul cu FC Braşov. Partida de la Bistriţa a pornit de la 1-0 pentru Universitatea, Florin Costea marcând în minutul 2 întâiul gol al meciului, dar şi primul din acest retur. A fost singura ocazie mai importantă a Ştiinţei din prima repriză, în care Gloria a dominat şi şi-a creat multe oportunităţi de a marca. În majoritatea cazurilor, Silviu Lung Jr. a fost cel care a salvat poarta craioveană, brazilianul Moraes dând tonul ocaziilor pentru bistriţeni în minutul 6. Hora, Andrei Mureşan şi Ciucă, în două rânduri, au fost şi ei aproape de golul egalizator. Acesta a venit până la urmă, însă trupa lui Tata Jean nu a putut marca decât cu ajutorul arbitrului Teo Crăciunescu. „Fluieraşul“ vâlcean a inventat un penalti în minutul 32, când Moraes s-a aruncat ca în bazin la o respingere a lui Valerică Găman, iar Crăciunescu Jr. a indicat surprinzător punctul cu var. Acelaşi Moraes a transformat penaltiul, iar gazdele au revenit în joc.

Gloria, cu portar improvizat

După pauză, meciul a continuat cu aceeaşi dominare a Gloriei, Craiova fiind de nerecunoscut, jocul slab al trupei lui Wotte dezamăgindu-i pe fanii olteni, care sperau într-o descătuşare a juveţilor după victoria cu braşovenii. Simţind că jocul scârţâie, iar bistriţenii sunt tot mai periculoşi, olandezul a schimbat, Dina şi Dilevski lăsându-le locul lui Trică, respectiv Bărboianu. Aceste mutări nu au avut efectul scontat pentru alb-albaştri. Gloria a reuşit să marcheze golul de trei puncte în minutul 69, prin Hora, la o fază în care apărarea Ştiinţei, în frunte cu Bădoi şi Găman, a fost ridiculizată de ofensiva gazdelor. Din minutul 85, Bistriţa a jucat fără portarul titular, Albuţ fiind eliminat după ce antrenorul Şumudică efectuase deja cele trei schimbări. Între buturi a intrat Ioan Hora, care nu a fost însă deranjat în zece minute de nici un şut al craiovenilor, ce rămân pe locul 15, retrogradabil, şi după acest joc.