Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 24

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

RAPID UNIVERSITATEA CRAIOVA
0 1

Minutul 60 ... pronostic exact!

O noua victorie mare in Giulesti! Neasteptata, in ciuda unei asa zise traditii, care spune ca Stiinta "se scoate" mereu in Giulesti! Si mare, pentru ca situatia noastra e critica, iar aceste trei puncte vin ca aurul.
Victoria ma bucura mai mult din doua motive: 1. In tur, Rapid a castigat la Craiova marcand fraudulos un gol. 2. Rapidistii din tribune au strigat de mai multe ori ca baga ei Craiova in B. Si m-am gandit ca poate nu ne baga ei in B ci, dimpotriva, ii scoatem noi de tot din lupta pentru titlu sau cupele europene. Si prin minutul 60 m-am gandit ca meciul merge ... spre un 0-1! Cu un minut-doua inainte de gol, m-am gandit ca nu mi-a iesit, dar eram multumit si cu 0-0, scor echitabil dupa cum se desfasurase jocul.
Dar ... la ultima faza, Gangioveanu, cel mai bun jucator de la "U", a sutat din coltul careului si l-a invins pe fostul nostru portar Bornescu si a adus toate punctele la Craiova ... Cu dedicatie pentru Florin Costea!

Adrian

Caseta tehnica
Rapid - „U“ Craiova 0-1
Stadion „Valentin Stănescu“, spectatori: 6.000.
A marcat: Gângioveanu ’90+2.
Rapid: Bornescu - Helder, Săpunaru, M. Constantin, Ciz - Şt. Grigorie (’64, Cesinha), C. Lazăr, Spadacio, Herea - Al. Ioniţă (’84, Gauracs), Răduţă. Antrenor: Ciprian Panait.
„U“ Craiova: Lung Jr. - Bărboianu, V. Găman, Iliev, Bălace - Dilevski - Gângioveanu, Prepeliţă, Dina (’70, Trică), Ologu (’46, Al. Piţurcă) - M. Costea (’81, Firţulescu). Antrenor: Mark Wotte.
Cartonaşe galbene: Herea, Bornescu / Dina, Prepeliţă, Bălace, S. Lung Jr.
Au arbitrat: M. Drăgănescu - Ad. Vidan, Ed. Dumitrescu.

Craiova a redus la tacere Giulestiul

Universitatea Craiova a obtinut o victorie importanta impotriva Rapidului, reusind sa invinga prin golul lui Cosmin Gangioveanu din minutul 92. Meciul a fost unul animat, cu multe faze de poarta si ocazii de gol.

O prima repriza de fotbal alert, cum multe faze ofensive de ambele parti si coazii de gol, insa fara materializari pe tabela de marcaj, desi giulestenii au marcat de doua ori prin Grigorie si Ionita, ambele goluri fiind anulate din cauza unor pozitii de offside.

Gazdele au fost mai mult in posesia mingii si au presat insistent in jumatatea de teren a oltenilor, insa defensiva Craiovei si-a facut cu brio datoria si nu a dat ocazia giulestenilor sa ameninte prea mult poarta lui Lung.

Daca Ionita si Herea au inregistrat ocazii la poarta lui Lung, de cealalta parte, Dina si Mihai Costea au incercat sa acopere lipsa lui Florin Costea din atacul Craiovei, insa nici Bornescu n-a avut parte de faze care sa-i dea prea multe emotii.

La pauza Mark Wotte a fortat atacul si l-a aruncat in lupta pe Alex Piturca, sacrificandu-l pe Ologu de la mijlocul terenului. Intarirea atacului oltean a dus si la un echilibru al jocului in ceea ce priveste posesia si fazele de atac.

Dar prima ocazie de gol a oltenilor a venit abia in minutul 70, cand Dina a scapat pe drum de Marius Constantin si a sutat din intoarcere periculos, insa nu si pe cadrul portii gazdelor. Imediat dupa aceasta faza, Dina a fost inlocuit cu Eugen Trica.

Replica rapidistilor a venit dupa cateva minute, cand mai intai Herea si apoi Raduta au trecut cu seninatate pe langa gol, primul fiind blocat spectaculos, iar al doilea sutand alaturi din pozitie ideala.

Cand toata lumea se pregatea de finalul meciului, Lung a tras cat a pututu de timp cu riscul unul avertisment, Gaman a degajat lung pana la Trica, acesta a pasat la Gangioveanu in stanga pe contraatac, care a inscris cu un sut in diagonala, reducand la tacere galeria zgomotoasa a Rapidului.

Onlinesport: Irina Maxim

Patronul Universităţii, Adri-an Mititelu, a recunoscut că echipa sa a avut şansă în meciul cu Rapid: „Au fost trei puncte de care aveam nevoie ca de aer. Am câştigat cu noroc, m-aş fi bucurat foarte mult şi pentru un punct". Autorul golului, Cosmin Gângioveanu, i-a dedicat reuşita lui Florin Costea. „Golul ăsta a venit într-un moment foarte bun şi sper că s-a spart şi ghinionul Craiovei. Sunt foarte bucuros, pentru că nu am mai marcat de mult la echipa de club, sper să fie ca o descătuşare şi pentru mine. Golul a venit în ultimele minute, când nici eu nu mai speram. Am jucat mai bine decât ei şi nu meritam să pierdem. Îi dedic victoria lui Florin, sper să revină cât mai repede, pentru că avem nevoie de el", a spus Gângioveanu. La rândul lui, Florin Costea şi-a felicitat colegii pentru izbândă. „Sunt foarte bine şi, de la zi la zi, mă simt şi mai bine. Universitatea a jucat foarte bine şi sper să o ţină tot aşa. Oricum, înainte de meci, am declarat că nu vom pierde astăzi, eram convins că nu vom pierde. Sincer, nu mă aşteptam ca rezultatul final să se decidă în prelungiri. Sunt foarte bucuros, îi felicit pe băieţi! La început, chiar mi-a fost foarte greu să privesc meciul, dar mi-am revenit pe parcurs şi ştiu că va veni vremea când voi intra iar în teren. Abia aştept!", a spus „Diamantul" din Bănie.