Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 26

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

UNIREA ALBA-IULIA UNIVERSITATEA CRAIOVA
2 0

Esec in Cetatea Unirii

Mihai Viteazu a intrat triumfal in Alba-Iulia in 1600 si a realizat Unirea Tarii Romanesti cu Transilvania! Peste ani, in 1918, Ferdinand I a repetat drumul celui mai brav dintre olteni si a consfintit Unirea Romaniei cu Transilvania! Dar ... urmasii lui Mihai - numai geografic vorbind, caci altfel ... - au intrat cu autocarul si au plecat pe scut. 0-2 cu ultima clasata, aproape sigur retrogradata, inseamna ca poate arbitri ne-au furat, asa cum se spune, dar nici noi nu am bagat-o in poarta, adica ... suntem slabi!
Atat de slabi incat am intalnit resemnarea in glasurile multor suporteri ai Stiintei! "Retrogradam!" e ideea de baza pe care am auzit-o si sperantele de salvare scad pe zi ce trece, meci de meci. Dar inca mai speram!

Adrian

Caseta tehnica
Unirea Alba Iulia - „U“ Craiova 2-0
Stadion „Cetate“, spectatori: 1.500.
A marcat: Selagea ‘70 - pen. şi ‘73.
Unirea Alba Iulia: G. Rotaru - I. Bălan, Poverlovic, Vujadinovic, Bucurică (‘46, Vitinha) - N. Varga (‘63, C. Cristea) - Selagea, Olah, Enzo Bruno - Bălţoi (‘78, Veljovic), N. Jovanovic. Antrenor: Blaz Sliskovic.
„U“ Craiova: S. Lung Jr. - V. Bădoi (‘85, M. Roman), V. Găman, Iliev (‘53, Crăciun), Bălace - Prepeliţă, Dilevski, Ologu, Firţulescu - Dina, Al. Piţurcă (‘46, R. Barbu). Antrenor: Mark Wotte.
Cartonaşe galbene: N. Varga, E. Bruno, Olah, I. Bălan, Poverlovic, Vitinha, Veljovic / Dina, Ologu (‘29 şi ‘45), Dilevski, V. Bădoi, Prepeliţă.
Cartonaş roşu: Ologu (‘45).
Au arbitrat: Al. Tudor - M. Artene şi D. Hulubei.

Nu-i nimic, învingem Astra!

Universitatea a pierdut, la Alba Iulia, meciul cu „lanterna roşie“ după ce a evoluat o repriză cu un jucător în minus, dar promite să treacă sâmbătă de trupa lui Nicolo Napoli pentru a-şi asigura un final de campionat mai liniştit.

Partida de la Alba Iulia a început cu patru minute întârziere, după ce arbitrul Alexandru Tudor l-a trimis la vestiare pe portarul gazdelor, Gabriel Rotaru, pentru a-şi schimba tricoul negru, de aceeaşi culoare cu tricourile craiovenilor. La juveţi, în formula de start şi-a făcut din nou apariţia Vali Bădoi, antrenorul Wotte fiind obligat să-l titularizeze în flancul drept al apărării, deoarece Bărboianu a acuzat o indigestie înainte de joc. Gângioveanu a luat şi el loc în tribune tot din cauza problemelor medicale, în timp ce jucătorii anunţaţi incerţi din cauza unor accidentări suferite în meciul cu FC Timişoara, V. Găman şi Firţulescu, au apărut în primul unsprezece.

Începutul de meci a aparţinut gazdelor, care au ratat prima ocazie prin Bălţoi (‘6), acesta şutând peste poartă din interiorul careului mare. Silviu Lung Jr. a salvat apoi de două ori Universitatea la şuturile lui Jovanovic (‘8) şi Enzo Bruno (‘14), în timp ce Craiova a răspuns prin Alex Piţurcă (‘23), care, angajat bine de Firţulescu, nu l-a putut învinge pe Rotaru din zece metri. Unirea s-a menţinut în atac şi a dominat prima repriză, având alte două ocazii prin Jovanovic (‘26), Bucurică (‘35). Dacă în prima parte a jocului n-au căzut golurile, în schimb a plouat cu cartonaşe. „Centralul" Alexandru Tudor a arătat şapte „galbene", două dintre ele fiind văzute de neexperimentatul Ologu, care în minutele de prelungire ale primei reprize şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Dilevski s-a numărat şi el printre alb-albaştrii avertizaţi şi este suspendat la meciul cu Astra de sâmbătă.

Soluţii puţine pentru Wotte
La reluare, antrenorul Mark Wotte a fost nevoit să renunţe la un atacant, sacrificându-l pe Alex Piţurcă pentru a-l introduce pe Radu Barbu, fiind obligat să găsească o soluţie după eliminarea lui Ologu. Blaz Sliskovic a mutat şi el, dar a schimbat post pe post, din cauza unei contuzii la gambă fundaşul stânga Bucurică fiind înlocuit cu „dublura" sa, Vitinha. Accidentat a ieşit şi Iliev (‘53), iar Wotte l-a introdus pe Crăciun, neavând multe variante la dispoziţie pe banca rezervelor, prea „subţire" pentru o echipă cu pretenţii cum este Universitatea. Crăciun putea deschide scorul la câteva minute de la intrare, dar a irosit două ocazii, deşi scăpase singur spre poarta lui Rotaru. Meciul s-a „rupt" în minutul 70, când Bădoi l-a faultat în careu pe Vitinha, Tudor a arătat punctul cu var, iar Selagea a deschis scorul din penalti. Acelaşi Selagea a marcat trei minute mai târziu, majorând diferenţa pe tabela de marcaj după o acţiune la care apărarea olteană a fost din nou prinsă pe picior greşit. La adăpostul unui avantaj liniştitor, gazdele au jucat la trecerea timpului, în timp ce oltenii şi-au mai trecut în cont două ocazii prin Dina (‘74) şi Crăciun (‘90), ultimul ratând, incredibil, din trei metri.

Surprize pentru Napoli
La conferinţa de presă, antrenorul Ştiinţei, Mark Wotte, a acuzat arbitrajul lui Alexandru Tudor, reproşându-i eliminarea lui Ologu şi penaltiul acordat prea uşor ardelenilor. „Simt că înnebunesc. Mă scoate din sărite cu eliminări şi cu accidentări. Voi ajunge să fac antrenamente cu zece oameni. Nu înţeleg cel
de-al doilea galben la Ologu. A fost un simplu fault de joc. Nici nu se apropia măcar de galben. Vă rog să priviţi faza penaltiului, Bădoi nu a faultat în careu. Nu înţeleg ce au arbitrii cu noi. Începând de la meciul cu Dinamo suntem dezavantajaţi. Mai bine Federaţia ar da o decizie prin care să ne retrogradeze direct decât să ne toace cu arbitrajul", a spus olandezul.

Patronul Adrian Mititelu nu a comentat prea mult prestaţia arbitrului, recunoscând că nu a fost la meci, dar a vorbit despre următoarea partidă, cu Astra Ploieşti, echipă care ieri a remizat, acasă, cu FC Vaslui (scor 0-0). „E rău că nu am luat puncte la Alba Iulia. Oricum, viaţa era grea şi înaintea acestui meci, iar acum trebuie să învingem Astra, care a jucat la ciuguleală cu Vasluiul. Sunt convins că Napoli s-a gândit mai mult la meciul cu Craiova, pentru că vrea să arate ce mare antrenor este el, să demonstreze că trebuia oprit la Universitatea. Cred că Napoli pregăteşte special meciul cu noi, dar îl asigur că îi va fi greu să ghicească modul cum vom juca noi", a promis Mititelu.