Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 28

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

FC VASLUI UNIVERSITATEA CRAIOVA
0 1

Handbal Sport

La Ramnicu-Valcea, echipa olteana Oltchim a realizat cea mai mare performanta in handbalul feminin romanesc, a invins pe Eto Gyor cu 24-20 si s-a calificat in finala Ligii Campionilor!
Pana la golul lui Alex Piturca, m-am intrebat de ce jocul Vaslui-Craiova nu s-a desfasurat pe un teren de handbal! FC Vaslui a dominat autoritar teritorial, dar nu si-a creat prea multe ocazii, cam doua pe repriza, insa trecerea mijlocului terenului de catre Craiova era un eveniment demn de semnalat! Piturca mic a dat un gol mare pentru el si destul de mare pentru Stiinta si Craiova a castigat 3 puncte extrem de importante in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Adrian

Caseta tehnica
FC Vaslui - „U“ Craiova 0-1
Stadion „Municipal“, spectatori: 5.000.
A marcat: Al. Piţurcă ‘71.
FC Vaslui: Kuciak - Akakpo, Papp, Gladstone, Milanov - Milisavljevic, R. Costin (‘75, Neagu), Pavlovic, L. Sânmărtean (‘79, Delgado) - Wesley, Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.
„U“ Craiova: S. Lung Jr. - Bărboianu, V. Găman, Iliev (‘82, Buleică), Buşu - Prepeliţă, Dilevski (‘75, I. Popescu), R. Barbu, Gângioveanu (‘46, Firţulescu) - Dina, Al. Piţurcă. Antrenor: Mark Wotte.
Cartonaşe galbene: S. Lung Jr. (2), Al. Piţurcă, V. Găman.
Cartonaş roşu: S. Lung Jr. (‘90+2).
Au arbitrat: Robert Dumitru - Gero Szabo şi Nicolae Megheşan.

Craiova a produs surpriza la Vaslui

Universitatea Craiova a reusit sa castige partida din deplasare cu FC Vaslui, invingand cu 1-0, golul oltenilor fiind marcat in repriza secunda de Piturca la singurul sut pe poarta al Craiovei. In prelungiri, Silviu Lung a fost eliminat pentru trageri de timp, in poarta intrand Mihai Dina.

Amenintati de pozitie dificila din clasament, oltenii s-au dus la Vaslui cu gandul de a nu primi gol si de a scoate un rezultat pozitiv, chiar daca ar fi fost vorba despre o remiza alba.

De aceea, elevii lui Mark Wotte s-au inchsi excelent in aparare si nu le-au permis vasluienilor sa-si creeze prea multe faza la poarta lui Silviu Lung.

Doar de doua ori s-au apropiat moldovenii periculos de poarta Craiovei in prima repriza, de fiecare data la finalizare fiind Lucian Sanmartean, cel mai bun jucator al meciului. Insa, tot de fiecare data Silviu Lung a aratat ca este in mare forma si a intervenit incredibil la suturile mijlocasului gazdelor.

Jocul inchis a continuat si in repriza secunda. Vasluienii au presat continuu, fara sa poata penetra apararea Craiovei, in timp ce oltenii au stat la cutie si au asteptat greseala adversarilor pentru ca sa scape pe contraatac.

O astfel de faza a adus si deschiderea scorului in minutul 71. Gladstone a gresit decisiv in aparare in fata lui Alex Piturca, acesta a preluat si a ramas singur cu Kuciak, invingandu-l pe portarul vasluienilor cu un sut plasat in stanga jos.

Cand meciul a intrat in prelungiri, Silviu Lung a vazut al doilea cartonas galben pentru trageri de timp, dupa ce mai vazuse unul din acelasi motiv inca din minutul 56, si a fost eliminat, moment in care Universitatea efectuase toate schimbarile.

In poarta oltenilor a intrat Mihai Dina, insa vasluienii nu au mai avut timp suficient la dispozitie pentru a-l testa pe atacantul oltenilor devenit portar.

„Leul singuratic“, răsplătit de jucători

Suporterii Universităţii Craiova care nu au fost prezenţi astăzi la Vaslui au avut ce regreta, o victorie importantă, ce a adus liniştea în Bănie pentru finalul acestui sezon. Totuşi, un singur „leu” a ţinut piept fanilor moldoveni, iar la final toată echipa Ştiinţei i-a mulţumit pentru susţinerea şi devotamentul oferite. Alb-albaştrii au mers la el, au îngenuncheat în faţa lui, au cântat împreună şi s-au bucurat de cele trei puncte mari obţinute ca o adevărată echipă.

Lipsa fanilor olteni a fost suplinită parţial de suporterii vasluieni, care au afişat un banner cu mesajul „Universitatea în Craiova".