Craiova meniu:

2009/2010 - Etapa 34

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-dinamo 0-0 | Gaz Metan-U Craiova 2-1 | U Craiova-Pandurii 2-0 | FC Brasov-U Craiova 2-0 | U Craiova-Gloria 5-1 | Poli Iasi-U Craiova 1-0 | U Craiova-Rapid 3-4 | Poli Tim-U Craiova 1-1 | U Craiova-Un.Alba 3-1 | Astra-U Craiova 3-1 | U Craiova-FC Vaslui 1-2 | Un.Urziceni-U Craiova 3-2 | Inter CdArges-U Craiova 0-1 | U Craiova-Ceahlaul 3-2 | CFR Cluj-U Craiova 2-0 | U Craiova-Steaua 1-2 | Otelul-U Craiova 1-0 | Retur: dinamo-U Craiova 2-1 | U Craiova-Gaz Metan 1-2 | Pandurii-U Craiova 0-0 | U Craiova-FC Brasov 3-0 | Gloria-U Craiova 2-1 | U Craiova-Poli Iasi 2-1 | Rapid-U Craiova 0-1 | U Craiova-Poli Tim 1-2 | Un.Alba-U Craiova 2-0 | U Craiova-Astra-U Craiova 1-0 | FC Vaslui-U Craiova 0-1 | U Craiova-Un.Urziceni 1-4 | U Craiova-Inter CdArges 1-3 | Ceahlaul-U Craiova 2-1 | U Craiova-CFR Cluj 2-3 | Steaua-U Craiova 2-0 | U Craiova-Otelul 3-0 |

UNIVERSITATEA CRAIOVA OTELUL GALATI
3 0

Am scapat!!!

Ce emotii! Ce nebunie! Ce management prost la Universitatea Craiova de am ajuns in situatia asta!
Am fost 7 minute in B! Poli Iasi deschisese scorul, la Severin era 0-0, in acel moment eram in B! A marcat Iliev pentru Stiinta si de atunci scorurile au fost numai in favoarea Universitatii! La pauza situatia era inca la limita, dar in minutul 51 Prepelita a inscris pentru 2-0 pentru Stiinta! Apoi Unirea Urziceni a egalat la Iasi si totul era cam clar, mai ales ca si Pandurii deschisese scorul la Alba-Iulia! (Avantaj Craiova, deoarece, la egalitate de puncte Craiova-Iasi-Targu Jiu, in A ramanea Craiova.)Unirea Urziceni a inscris din nou si, din fericire, nici o emotie la final, CRAIOVA RAMANE IN A!

Sau Severinul ? Da, ce cauta aceasta echipa la Severin ? N-am fost impotriva orasului, dar ... unde au fost severinenii acum, cand echipa avea nevoie de ei ? Au fost 7.000 de spectatori pe un stadion de 20.000!
Anul trecut, cand Craiova s-a batut cu FC Vaslui pentru cupa UEFA, stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova a fost plin! In 2000, la "finala" cu FC Brasov de ramanere in divizia A, de asemenea, stadionul din Craiova a fost plin! Acum, la Severin, ... numai 7.000 de spectatori ??? Asa iubesc severinenii Stiinta ?

Mititelule, adu echipa inapoi in Craiova!

Adrian

Caseta tehnica
Universitatea Craiova - Otelul Galati 3-0 (1-0)
Stadion: Municipal (Drobeta Turnu-Severin)
Marcatori: Iliev 15', Prepelita 51', Barboianu 90'

Universitatea: Lung Jr.- Balace, Iliev, Gaman, Dananae- Gangioveanu, Dina (Craciun 65'), Dillevski, Barboianu, Prepelita- Piturca.
Rezerve neutilizate: Merlier, Busu, Badoi, Firtulescu, Popescu, Nicolae.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Otelul: Grahovac- Ripa, Costin, Perendija, Ilie- Antal, Axente, Vigliantti, Ochirosii (Iorga 46')- Paraschiv, Ibeh (Pena 53').
Rezerve neutilizate: Baotici, Sipovici, Cirja, Cojoc, Siminic.
Antrenor: Dorinel Munteanu.

Arbitru de centru: Cristian Balaj; Asistenti: Iulian Radu, Vasile Marinescu.
Arbitru de rezerva: Sorin Tarcea.
Observator: Ion Muresan.

Oltenii ramasera in Liga I: Craiova - Otelul Galati 3-0

Cu mari emotii in ce priveste locul de Liga I, al 14-lea, pe care il si ocupau oltenii inainte de inceperea ultimei etape, Craiova incepea meciul cu Galati in postura de favorita la ramanerea in Liga I, doar in eventualitatea unui egal sau esec, "Stiinta" putand fi inlocuita de Pandurii sau Poli Iasi, care jucau meciuri oarecum mai lejere in runda curenta. Inceputul nu a fost unul de bun augur pentru oamenii lui Reghecampf, care aflau in timp util, minutul 5 mai exact, ca Iasiul conducea pe Urziceni, dupa reusita lui Diarrasouba.

Coraborat cu 0-0 de la Severin, moldovenii puteau spera la locul de Liga I. Totusi, fotbalul a inceput sa curga la Severin, fazele de gol s-au inlantuit la poarta lui Grahovac, minutul 15 aducand si golul Craiovei, dupa reluarea in plasa a lui Iliev, din pasa lui Gaman. Un scor la care toata Oltenia zambea, meciul devenind deja unul linistit, maturitatea "pustanilor" lui Reghecampf surprinzand placut ochiul privitorului obiectiv. Otelul a avut si sansele sale totusi, Antal, Ibeh sau Ochirosii avand actiuni destul de periculoase.

Repriza secunda a adus o fericire si mai mare chiar la debut, Prepelita reluand in plasa dupa un corner la doar cateva minute dupa pauza. Cu un scor linistitor, gazdele au securizat la perfectie acest scor, care avea sa le duca la mentinerea in Liga I. In prelungiri, Barboianu a mai ucis o data Otelul, marcand pentru 3-0 si aducand "explozia" stadionului", fericit ca va vedea si la anul echipa in Liga I. Otelul Galati incheie campionatul pe locul 8.

Filmul jocului:

Min.4: Inceput prudent de meci, nici o echipa nu risca, Craiova isi joaca soarta locului de prima liga!
Min.8: La Iasi este 1-0 pentru gazde, ceea ce inseamna ca in acest moment oltenii iau calea diviziei secunde..
Min.15: GOL Craiova! Iliev reia in plasa, dupa o deviere a lui Gaman, ulterior unei centrari perfecte din lovitura libera. 1-0 si Craiova ramane in prima liga!
MIn.30: Otelul putea sa egaleze, dupa ce Ochirosii a centrat periculos in careu, atacantii oaspeti nereusind sa ajunga la balon.
Min.33: Gangioveanu reia de la distanta, mult alaturi de poarta.
Min.36: Emotii pentru olteni, Ibeh a creat o faza periculoasa, Antal a centrat insa mult prea lung.
Min.53: GOL Craiova! Prepelita marcheaza in debutul partii secunde, dupa un corner, fostul argesean reluand din prima in plasa: 2-0!!!
Min.55: Gangioveanu reia de la distanta, Grahovac respinge in corner.
Min.90: GOL Craiova! Barboianu inscrie pe final, 3-0 si este bucurie la Severin!