Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 8

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

UNIVERSITATEA CRAIOVA RAPID BUCURESTI
1 1

Atmosfera a fost senzationala

La Craiova, desi in meciul precedent jocul Stiintei fusese absolut varza, oltenii au aratat inca o data ca isi iubesc echipa mai mult decat puterea de intelegere a multora si aproape au umplut stadionul "Ion Oblemenco"! 22.000 de spectatori au fost in tribune si au cantat impreuna imnul "Oltenia, eterna Terra Nova", creand o atmosfera absolut senzationala.
Din pacate, echipa nu s-a ridicat nici macar aproape de spectacolul din tribune. E adevarat ca a incercat, dar are niste limite pe care le poate depasi numai schimband radical multi dintre componentii ei. In plus, Rapid a fost ajutata si de arbitraj, primind cadou penalty-ul din care a egalat. In rest, neputinta a Universitatii, care si-a aratat din plin limitele, nereusind sa construiasca prea multe ocazii in fata unei echipe care a jucat 40 de minute cu un om mai putin.

Adrian

Universitatea Craiova: 1. Stanca - 18. Dananae, 7. Gaman, 4. Iliev (7. Ciuca '60), 2. Barboianu - 5. D. Stoica - 77. Wobay, 30. Prepelita, 13. Dilevski (23. Gargorov '69), 9. M. Costea (92. M. Roman '88) - 20. M. Dina. Manager: Victor Piturca.

Rapid: 33. Bornescu - 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 14. M. Roman, 8. N. Grigore, 30. Spadacio (11. Frunza '78), 7. Cesinha (21. Sburlea '61) - 10. Herea - 99. Cassio (27. Glauber '68). Antrenor: Marius Sumudica.

Cartonase galbene: Prepelita '28, Wobay '48, Barboianu '84 / Bozovici 90+4

Cartonas rosu: Herea '51.

Rapid scoate un punct la Craiova

Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti au remizat, vineri seara, scor 1-1 (0-0), intr-o partida programata in etapa a 8-a a Ligii 1. Oltenii au deschis scorul prin Wobay in minutul 55, pentru ca Marius Constantin sa aduca egalarea pentru giulesteni in minutul 64, dintr-un penalty usor acordat de centralul Teo Craciunescu la caderea lui Cassio. Stiinta a evoluat in superioritate numerica in ultimele 40 de minute ale meciului, dupa ce Herea a fost trimis la cabine pentru un cot in gura aplicat lui Gaman.

La al doilea meci pe teren propriu in mandatul lui Victor Piturca, Universitatea a incercat sa-si impuna inca din debut jocul in fata Rapidului. Un joc bun de posesie, pase de-a latul terenului, dar prea putina clarviziune la finalizare. Astfel ar putea fi rezumat inceputul meciului de pe Stadionul Ion Oblemenco, arena in tribunele careia au luat loc 20.000 de suporteri patimasi.

Prima ocazie a meciului a apartinut giulestenilor, sutul lui Cesinha trecand putin alaturi. Era minutul 26 si Rapid isi arata pentru prima data intentiile ofensive.

Echipa lui Marius Sumudica a ratat o sansa si mai clara de gol in minutul 39, cand Spadacio a sutat in forta din marginea careului, portarul oltean Stanca repingand acrobatic in corner.

Stiinta a replicat un minut mai tarziu prin Wobay, sutul acesta din marginea careului fiind retinut in doi timpi de Bornescu, portar primit cu ostilitate de fanii olteni.

Victor Piturca si-a tinut la pauza elevii in sedinta mai mult decat cele 15 minute regulamentare si Craiova a iesit cu o alta atitudine pentru partea secunda. Mihai Costea a patruns in viteza pe dreapta, la una dintre putinele faze in care s-a vazut pe teren, si a sutat din alergare pe langa poarta.

Minutul 50 a adus eliminarea din joc a lui Herea, acesta primind direct cartonasul rosu dupa ce l-a lovit cu cotul in figura pe Gaman. Publicul oltean a simtit momentul favorabil si a erupt ca un vulcan. Dupa doar patru minute Wobay il lasa ca la teatru pe Bornescu, deschizand scorul dintr-o lovitura libera obtinuta de Prepelita.

"Stiinta, stiinta" scandau suporterii craioveni si Piturca avea din nou Oltenia la picioare. Exhuberanta gazdelor avea sa paleasca insa in minutul 63, cand centralul Craciunescu a acordat usor lovitura de la 11 metri la caderea brazilianului Cassio. Lovitura a fost executata magistral de Constantin si Rapid revenea in joc.

Desi cu un jucator mai putin pe teren, giulestenii au controlat jocul pana la final, in timp ce juvetii s-au intrecut in tentative nereusite de a periclita poarta lui Bornescu.

Oaspetii puteau da lovitura in minutul 76, cand Spadacio l-a pus la grea incercare pe Stanca din marginea careului, portarul oltean respingand cu un reflex de zile mari in corner.

Wobay a ratat la randul sau o importanta ocazie in minutul 80, cand nu a reusit sa trimita in poarta din sase metri dupa o centrare venita de la Gargorov. Bulgarul introdus de Piturca in partea secunda avea sa rateze la randul sau o importanta ocazie un minutu mai tarziu cand, nemarcat in careul advers, a reluat cu capul peste poarta.

Mititelu: "Asta este soarta Craiovei"
Finantatorul echipei Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, a afirmat ca asteapta ca oltenii sa primeasca si ei un penalty precum cel al Rapidului.
"Meritam sa castigam dupa ansamblul jocului, am intalnit o echipa grea, dar eu zic ca vor veni si rezultatele. Despre arbitraj nu mai discut, stiti care este soarta Craiovei. Astept sa beneficiem si noi de un penalty precum cel de astazi", a spus Adrian Mititelu.

Copos: "Bravo lor, bravo lor, oltenilor!"
George Copos a facut declaratii in mers, la plecarea de pe Ion Oblemenco. El a tinut doar sa ii felicite pe fanii olteni, de parca ii era frica sa nu fie luat la fluieraturi sau pietre.
"Bravo lor, bravo lor, oltenilor!", a avut de spus Copos la iesire, fara sa se opreasca, "Atmosfera senzationala".
Apoi s-a intors catre un grup de fani si l-a aplaudat: "Bravo voua, extrordinar, frumoasa atmosfera!".