Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 21

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

POLI TIMISOARA UNIVERSITATEA CRAIOVA
4 0

Norocul meu se numeste Universitatea Craiova!

Dezastru oltenesc pe linie! Universitatea Craiova a pierdut lamentabil, 4-0, la Timisoara, cu Poli. Oltchim Ramnicu-Valcea a pierdut lamentabil, 32-21, tot un fel de 4-0, la Podgorica, cu Buducnost, ratand calificarea in semifinalele Ligii Campionilor, dupa doua prezente consecutiv in anii precedenti.

Am fost la Podgorica. Norocul meu este ca sunt calit. De 15 ani, Universitatea Craiova a devenit o echipa comuna, atingand apogeul in "anul negru", 2005, cand a retrogradat. Sirul lung de insuccese m-au aneseziat si, de la mari enervari si zile stricate de rezultate negative - culminand cu un vomitat in tren pe drumul de intoarcere dupa un meci la care m-am enervat cumplit - am ajuns la faza "pura" in care aproape nu ma mai afecteaza mai niciun rezultat. Nici macar un 0-4, alias 21-32, tocmai in Podgorica, Muntenegru.
Norocul meu, ca nu m-am enervat la acest meci, se numeste Universitatea Craiova!

Altfel, calatoria a fost foarte frumoasa. Am vizitat 3 capitale europene - Podgorica, Belgrad, Sofia (astazi ma aflu in a 4-a capitala europeana in 4 zile, Bucuresti! ) si litoralul Marii Adriatice la Bar si Sutomore. Am vazut primul meu meci de fotbal in strainatate, Partizan Belgrad-Ofk Belgrad 2-1, si primul spectacol de opera sau balet in strainatate, Lacul Lebedelor, la Opera din Belgrad, in aceeasi zi, dupa meciul de fotbal! Asta ar fi pe scurt!
Revenind strict la fotbal, la meciul Partizan-Ofk au asistat 12.000 de spectatori. Nu multi, dar peluza lor a fost plina. Si... ma asteptam sa termine de cantat dupa vreo 10-20 minute, dar... din contra, au cantat absolut tot meciul! Si nu doar o parte, ci toata, toata peluza, timp de 90 de minute (si peste)!
Iar tot pe subiectul galerii, la fel s-a intamplat si la Podgorica, acolo unde galeria lui Buducnost a facut o atmosfera de vis. Iar si mai impresionant, galeria lui Oltchim a cantat, de asemenea, TOT meciul! Cu atat mai impresionant cu cat era cu greu auzibila, din cauza suporterilor gazda, cat si din cauza scorului, din ce in ce mai defavorabil si mai greu de inghitit.
Respect pentru Oltchim! Si galeria, si fetele, care, desi acum au pierdut, au castigat in alte randuri dreptul de a fi respectate chiar si dupa o infrangere atat de categorica! Respect pe care jucatorii Universitatii Craiova deocamdata nu il merita.

Adrian

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 20. Helder, 28. Cisovsky, 24. Ghionea, 8. Sepsi - 21. Goga, 5. Alexa, 55. Bourceanu, 27. Zicu (6. Ignjatijevici '89) - 17. Magera (19. Nikolici '87), 9. Axente (87. Ricketts '76). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Universitatea Craiova: 21. Lung Jr. - 18. Dananae, 4. Zoro, 3. David Lopes, 2. Busu - 30. Prepelita, 5. D. Stoica, 8. Ologu (20. Subotici '61), 11. Walter Lopes (28. Gângioveanu '46) - 9. M. Costea, 10. F. Costea (19. Stoianof '71). Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonase galbene: Magera '37, Goga '50 / Zoro '38, Prepelita '83

Arbitri: Florin Marcu - Adrian Vidan, Octavian Sovre - Stefan Erdei

Timisoara bate scurt Craiova si tinteste locul 1

Timisoara s-a apropiat la doar doua puncte in clasament de liderul Otelul Galati dupa victoria categorica cu 4-0 in fata Craiovei. Pe Dan Paltinisanu Zicu si Magera au facut ce-au vrut cu apararea visatoare a oltenilor, doar Silviu Lung reusind sa limiteze proportiile scorului. Zicu a deschis scorul, apoi Magera a ciuruit de doua ori poarta Craiovei, pentru ca Goga sa stabileasca scorul final in prelungiri.

Dupa un inceput echilibrat de meci, in care cele doua echipe s-au blocat reciproc in zona mediana, banatenii s-au instalat treptat la carma jocului, atacand cu tot mai mult avant in jumatatea adversa, in timp ce oltenii dadeau semne ca nu se regasesc pe teren.

Prima faza de poarta a aparut destul de tarziu, in minutul 18 Goga trimitand din interiorul careului pentru ca Silviu Lung sa scoata de la vinclu. Daca la poarta lui Pantilimon centrarile anemice ale lui Prepelita si suturile inalte ale lui Florin Costea n-au pus nicio problema, la poarta Craiovei lucrurile au inceput sa se amplifice.

Ianis Zicu a coordonat excelent ofensiva timisoreana, aparand de fiecare data atat in faza de constructie, cat si la finalizare. Chiar el a fost cel care a deschis scorul in minutul 37, dupa ce o centrare dintr-un corner de pe stanga a fost balbaita nepermis de olteni in fata portii, iar vulpoiul Zicu a profitat si a trimis in plasa din apropiere.

Oltenii nu s-au trezit dupa primirea golului, ramanand la fel de apatici si fara idei, iar la doar trei minute distanta au mai scos inca o data mingea din propria poarta dupa ce Magera si-a trecut numele pe lista marcatorilor. Reusita se datoreaza in cea mai mare parte lui Zicu, autorul pasei cu schema din lovitura libera de pe dreapta, si lui Alexa, care a reluat in forta pe jos de la 14 metri, pentru ca mingea sa fie apoi deviata de Magera la paianjen.

Nicolo Napoli l-a trimis la pauza in teren pe Gangioveanu in locul lui Walter Lopez, cu speranta ca jocul oltenilor va prinde mai multa viata. N-a fost sa fie. Craiova a ramas la fel de apatica, in timp ce Timisoara a prins tot mai mult aripi. Iar pana la golul 3 n-a fost decat un pas, in minutul 55 acelasi Magera marcand cu un sut din centrul careului dupa un corner de pe stanga. Suporterii timisoreni erau in extaz, iar valurile din tribune n-au intarziat sa apara.

Putea sa fie chiar 4-0 in minutul 65, insa David Lopes si-a salvat portarul. Axente scapase singur cu Lung, sutul a fost agatat usor de portar, insa nu suficient cat sa scoata mingea de pe cadrul portii, dar David Lopes a venit in viteza din spate si a scos de pe linia portii. Silviu Lung si-a scos parleala doua minute mai tarziu, cand cu varful degetelor a respins de langa bara din dreapta un nou sut periculos al lui Magera. Tot Lung a intervenit in fata lui Axente si in minutul 69, cand a iesit din poarta in pozitie de unu la unu cu atacantul Timisoarei.

Abia in minutul 73 a venit primul sut pe poarta al Craiovei si al patrulea din tot meciul. Autor a fost Subotic, intrat in teren dupa pauza. Acesta a tras din intoarcere de la marginea careului, dar fara sa-i puna mari probleme lui Pantilimon.

O faza cum rar se vede intr-un meci de fotbal a avut loc in minutul 83, cand pe un contraatac fulgerator al banatenilor au scapat cinci jucatori ai gazdelor impotriva a doar doi fundasi craioveni. Insa Goga s-a grabit si a sutat de la marginea careului peste poarta, desi avea patru variante de a pasa langa el. Pana la urma Gogoa a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor in primul minut de prelungiri, cand l-a invins pe Lung cu un sut lobat de la 15 de metri, mingea mergand direct la vinclu.

Onlinesport: Irina Maxim