Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 22

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

UNIVERSITATEA CRAIOVA ASTRA PLOIESTI
1 1

Meci slab, echipa slaba, rezultat pe masura

Daca nu ai fi suporter al Craiovei si te-ai uita la un meci al Stiintei, ai schimba canalul dupa nici 10 minute, atat de plictisitor e! Iar ca suporter, rezisti cu stoicism, nu atat pentru meci, cat pentru nenorocitele alea de 3 puncte, care de etape bune se "chinuie" sa nu mai intre in grup in contul Craiovei!
Meciul a fost, cum spuneam, plictisitor. Gol aiurea Craiova in minutul 6 - aiurea, dar bun :D - apoi "neshte" atacuri aiurea Astra - ca nici astia nu sunt mai breji - Silvica Lung a aparat o minge grea, respingand-o in bara si asta fu toata repriza intai!
Ceva mai multe ocazii, dar nu mari si tot pe baza unui joc "elaborat", in repriza a doua, egalare meritata Astra prin minutul 70 si asta fu tot de remarcat!
Ca lipsa viitorului Craiovei e ceva constant, nu mai e de remarcat ...

Adrian

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti. Desi a deschis scorul inca din minutul 6 prin Subotic, Craiova a jucat foarte slab, fiind tinuta in permanenta in corzi de o echipa foarte ofensiva a Astrei. Ploiestenii nu au reusit insa sa inscrie decat o data, prin Matel in minutul 70, chiar daca a avut numeroase ocazii si chiar si o bara.

In fata unui public subtirel, cum mai rar se vede pe Ion Oblemenco, Universitatea Craiova a inceput meciul cu incredere in propriile forte, desi avea in fata o echipa dificila. Iar in minutul 6 al intalnirii, elevii lui Nicolo Napoli au reusit sa modifice tabela, Subotic marcand din careul mic, dupa ce a profitat de o deviere nefericita a lui Croitoru.

Imediat Astra s-a instalat cu intreaga echipa in jumatatea adversa si, pana la pauza, a facut o presiune sufocanta la poarta craiovenilor. Centrarile au zburat in careul lui Silviu Lung din toate partile, Budescu fiind principalul executant al fazelor fixe. Insa suturile, devierile si loviturile cu capul ale oaspetilor n-au reusit sa modifice tabela.

David Lopes a fost principalul stalp al defensivei oltenilor, fundasul brazilian facandu-si aparitia salvator de fiecare data cand a fost nevoie. Ce nu a reusit sa scoata Lopes, a parat Silviu Lung, iar in minutul 31 norocul gazdelor a stat in bara portii lor. Atunci Morais centrase de pe dreapta, Miranda a reluat cu capul, iar Lung a deviat in extremis in bara.

Astra a inceput repriza a doua unde a terminat-o pe prima, adica in atac. Miranda a trecut in doua randuri pe langa gol, in prima faza sutul sau din intoarcere fiind retinut de Lung, pentru ca la a doua faza sa ajunga prea tarziu la o centrare excelenta de pe stanga.

Inevitabilul s-a produs in minutul 70. Dupa alte interventii remarcabile in poarta, Lung a fost pacalit de o deviere la sutul lui Matel din afara careului si Astra a restabilit egalitatea. O putea face, atat mai devreme la un sut naprasnic al lui Budescu, dar si dupa la o torpila a lui Paulinho.

Craiova putea sa dea iar lovitura in minutul 74. Dupa ce a tinut tot meciul in spate apararea oltenilor, David Lopes a aparut si la finalizare, insa nu a reusit sa controleze mingea la doar cinci metri de poarta. A fost a doua faza importanta de atac a Craiovei dupa cea din care s-a deschis scorul, ceea ce spune foarte multe despre jocul trupei lui Napoli.

Pana la final, ambele echipe au alergat disperate dupa minge, in speranta ca vor reusi sa surprinda adversarul si sa marcheze golul victoriei. Insa tabela a ramas neschimbata la 1-1.

Onlinesport: Irina Maxim