Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 23

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

SPORTUL STUDENTESC UNIVERSITATEA CRAIOVA
3 0

Ce echipa trista!

Nimic! Asta reprezinta Universitatea Craiova in prezentul fotbalului romanesc! Sportul e pe ultimul loc, avea 10 puncte, sanse minime de a scapa de la retrogradare, n-a batut pe nimeni de mult si era cel mai bun loc pentru a castiga si a spera la salvarea de la B. Dar ... nimic! Craiova a jucat absolut sub orice critica, incredibil de prost, n-a legat 3 pase si a pierdut fara drept de apel, 0-3, fiind dominat categoric de ultima clasata. Ce altceva ar mai fi de zis ?

Adrian

Sportul Studentesc - Universitatea Craiova 3-0 (1-0)
Stadion: "Regie" - Bucuresti
Marcatori: Ferfelea '44, Curelea '50, Balan '67 (pen.)
Cartonase galbene: Daniel Lung '26, Maxim '33, Rusu '82 / Gangioveanu '66, Stoianof '73

Sportul Studentesc: Viciu - Patriche, Ratiu, Daniel Lung, Maxim - Postolache, Ferfelea, Ghinga, Balan (Irimia '76) - Curelea, Chetan (Rusu '46)
Rezerve neutilizate: Popescu, Ciupe, Lungu, Dobre
Antrenor: Florin Tene

Universitatea Craiova: Silviu Lung - Dananae, Zoro, Lopes, Busu - Firtulescu (Gangioveanu '46), Prepelita, Stoica, Mihai Costea (Bujor '78) - Florin Costea (Stoianof '46), Subotic
Rezerve neutilizate: Hotoboc, Buleica, Gugu, Wendel
Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); Asistenti: Aurel Onita si Sebastian Stoianov (ambii din Constanta)
Arbitru de rezerva: Dragos Istrate (Bucuresti)

Sportul s-a impus clar cu Craiova in derby-ul suferintei

Sportul Studentesc a castigat cu 3-0 partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, scorul fiind mai drastic decat realitatea din teren. Golurile studentilor au fost marcate de Ferfelea, Curelea si Tibi Balan din penalty, Sportul avand si un gol anulat complet aiurea in finalul primei reprize. Si Craiova a avut cateva ocazii, o bara a lui Subotic si un penalty neacordat la scorul de 3-0.

Universitatea Craiova s-a comportat in deplasarea din Regie ca o echipa care isi dorea mai mult sa nu primeasca gol, decat ca una care vrea sa castige pentru a scapa de emotiile retrogradarii. De cealalta parte, Sportul Studentesc, de pe ultima pozitie a clasamentului, a aratat mai multa determinare in joc, studentii cautand cu disperare victoria care sa le reaprinda sperantele de mentinere in primul esalon.

Dupa un prim sut al lui Florin Costea spre poarta lui Viciu, Sportul a preluat incet initiativa si a declansat ofensiva la poarta adversa. Dar tot oltenii au semnat prima mare ocazie de gol, in minutul 8, cand Viciu a scapat inexplicabil mingea din brate in fata portii, dar Zoro nu a profitat si a trimis ca un fundas mult peste poarta din cativa metri.

Din acel moment Craiova s-a vazut tot mai putin in atac, ostilitatile fiind conduse de Sportul. Elevii lui Gheorghe Multescu au presat continuu in jumatatea adversa, dar au gasit cu greu spatiile spre poarta. Abia in apropierea pauzei au reusit studentii sa provoace cu adevarat pericol. Patriche a urcat excelent pe dreapta dupa o frumoasa cursa personala in care a reusit sa tina la milimetru mingea in teren, a pasat la Postolache, acesta a trimis in careu la Ferfelea, al carui voleu n-a putut fi parat de Lung jr.

Era minutul 44 si oltenii se gandeau deja la cautarea golului egalizator in repriza secunda. Insa prima jumatate a meciului nu s-a incheiat inainte ca Sportul sa scuture inca o data plasa portii Craiovei. De aceasta data Curelea s-a aflat la finalizare, atacantul trimitand superb in plasa de langa Zoro centrarea din corner a lui Tibi Balan, insa arbitrul Marian Balaci a anulat golul din cauza unui fault in atac pe care numai el l-a vazut.

Curelea si-a luat insa revansa in startul partii secunde. Atacantul a fost servit perfect de pe dreapta, l-a intors cu mare usurinta pe Zoro in careu, si de la 11 metri a sutat cu stangul pe jos fara sanse pentru portarul Universitatii.

Multumiti de avantajul de doua goluri, studentii au ridicat putin piciorul de pe acceleratie, dar nici asa n-au reusit craiovenii sa apara mai periculos la poarta adversa. Mihai Costea s-a zbatut cel mai mult sa ameninte careul gazdelor, insa Viciu n-a avut nicio clipa emotii. Mai multe a avut tot Silviu Lung, care in minutul 64 a scos cu greu un sut al lui Tibi Balan din lateral stanga.

Tot Curelea a fost cel care a scos penaty-ul din minutul 66, cand Gangioveanu l-a tras clar de tricou in careu. Tibi Balan a executat cu siguranta un minut mai tarziu de la punctul cu var si a dus scorul la 3-0.

In minutul 73 oltenii puteau beneficia si ei de un penalty, insa Marian Balaci a decis ca fiind simulare caderea lui Stoianof in careul advers in duel cu Ratiu. Jucatorul Sportului a pus piciorul la minge, dar n-a atins-o atingand in schimb picioarele atacantului craiovean. Cateva minute mai tarziu, Craiova a trecut iar pe langa gol, Subotic luand la tinta transversala portii lui Viciu cu o executie frumoasa din lovitura libera.

O faza ciudata s-a petrecut in minutul 86, la o lovitura de colt de pe dreapta a oltenilor. Centrarea a ajuns bine in careul mic, unde Stoianof l-a faultat in duel aerian pe portarul Viciu. Desi portarul era cazut la pamant, Marian Balaci nu doar ca nu a acordat fault pentru Sportul, dar a lasat chiar jocul sa continue. Mingea a ajuns la David Lopes, al carui sut din jumatate de metru a intalnit absolut incredibil transversala. Abia apoi a oprit arbitrul jocul, dar nu pentru ca portarul s-ar fi ridicat de la pamant, ci pentru ca de la margine s-a semnalizat un offside.

Onlinesport: Irina Maxim

Adrian Mititelu: "Astept o demisie de onoare din partea lui Napoli"

Adrian Mititelu, patronul Universitatii Craiova, asteapta ca Nicolo Napoli sa-si dea demisia dupa infrangerea suferita in fata Sportului Studentesc, scor 3-0.

Adrian Mititelu: "Sunt sigur ca se va schimba ceva, pentru ca echipa asta poate altceva. Echipa insa merge din rau in mai rau. Astept o demisie de onoare din partea lui Napoli, pentru ca trebuie schimbat ceva. Jucatorii sunt platiti aproape la zi, nu se pot plange de nimic. Au beneficiat de conditii foarte bune de pregatire. Simt ca Napoli nu mai controleaza echipa. Daca el crede altceva, poate mai discutam. Nu as vrea sa fie o despartire cu scandal", a declarat Mititelu la DigiSport.