Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 24

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

UNIVERSITATEA CRAIOVA PANDURII
0 2

Penibilitate la cote maxime

A fost odata ca niciodata Universitatea Craiova! Pe scurt, atat ar fi de spus! Pe lung, loc retrogradabil, la 4 puncte de salvare (in conditiile in care meciul direct s-a jucat pe teren propriu), iar din etapa viitoare cel mai probabil vor fi 7 puncte!
Altceva nu mai am de spus. Nu sunt neutru, sa comentez nonsalant.

Adrian

Universitatea Craiova – Pandurii Targu Jiu 0-2 (0-1)
Marcatori: Stromajer 45, Lemnaru 57
Cartonase galbene: Firtulescu 68, Prepelita 70, Wendel 76 / Grecu 87
Cartonase rosii: -

Universitatea Craiova: Lung - Dănănae, David Lopes, Zoro, Buşu (Bujor 46) - Prepeliţă, D. Stoica, Wendel, Gângioveanu (Firţulescu 65) - Subotic, M. Costea (Fl. Costea 54)
Rezerve neutilizate: Hotoboc, Buleică, Gugu, Roman
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Pleaşcă (Popete 80), Viera, Chiricheş, Grecu - Pintilii (Avramescu 90), Nistor, Vranjes, Cardoso (Brata 73) - Lemnaru, Stromjaer
Rezerve neutilizate: Lazăr, Rada, Popete, Apostu, Voinea
Antrenor: Petre Grigoras

Partida a fost condusa la centru de arbitrul Robert Dumitru (Braşov) , ajutat la cele doua tuse de Paul Dimancea (Constanţa), respectiv Bogdan Daniel Hârlab (Braşov); Rezerva: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel). Observatori: Tudor Constantinescu, Mircea Mihail (ambii din Bucureşti); supervizor: Octavian Goga (Braşov).

Stadion: "Ion Oblemenco" - Craiova, ora: 19:30

Pandurii s-a impus clar la Craiova

Pandurii Tg. Jiu s-a impus cu 2-0 in deplasare la Craiova, in fata unei echipe haotice a Universitatii. Pentru gorjeni a marcat Stromajer in finalul primei reprize si Lemnaru in mitanul secund, al doilea gol fiind inscris dintr-o pozitie nesemnalizata de offside. Victoria oaspetilor nu poate fi insa contestata, chiar daca un gol a fost neregulamentar.

La primul meci al lui Laurentiu Reghecampf pe banca, Universitatea Craiova a infruntat echipa vecina, atat geografic, cat mai ales in clasament, unde craiovenii erau sub linia rosie, iar Pandurii deasupra liniei care delimiteaza zona retrogradarii.

Pentru ambele echipe o victorie insemna asigurarea unei anumite stari de liniste in ceea ce priveste retrogradarea. De aceea meciul a fost si unul foarte viu disputat.

Craiova a avut mai mult initiativa in prima repriza, fiind si echipa care a creat mai multe faze de poarta. Gangioveanu a dat startul suturilor periculoase in minutul 8 cand a trimis peste poarta. Apoi David Lopes a trimis tot peste poarta cu capul in urma unui corner. Subotic a aparut si el de doua ori la finalizare, dar nici el nu a reusit sa cadreze sutul pe poarta lui Mingote.

Pandurii au echilibrat jocul la jumatatea primei reprize si au inceput sa preseze tot mai mult prin Lemnaru si Stromajer. Lemnaru a semnat prima mare ocazie a gorjenilor in minutul 27, cand a reluat putin peste poarta o centrare de la colt. Pe urma gazdele au avut alte doua ocazii de a deschide scorul, prin Gangioveanu si Prepelita.

Cand toata lumea astepta intrarea la vestiare, Pandurii au dat prima lovitura. Cardoso a centrat perfect de pe stanga, i-a pus mingea pe cap lui Stromajer, care a reluat in plasa din mijlocul careului, dupa ce a fost scapat din marcaj de Dorel Stoica.

Laurentiu Reghecampf a riscat la pauza si l-a trimis in teren pe atacantul Vlad Bujor, in locul fundasului Busu. Bujor putea da lovitura la prima faza de atac, insa a ratat din doar trei metri. La 10 minute de la startul partii secunde noul tehnician al Craiovei l-a aruncat in lupta si pe Florin Costea, in locul fratelui sau. Insa s-a pacalit, Mihai Costea fiind mult mai periculos decat Florin.

La cateva minute de la schimbare, oaspetii si-au majorat avantajul prin golul inscris de Lemnaru, insa acesta fusese in pozitie de offside in momentul pasei de la Nistor. Dar Robert Dumitru a validat golul, nefiind avertizat de arbitrul asistent despre pozitia neregulamentara a atacantului imprumutat de la Universitatea Cluj.

Pana la final, ambele echipe si-au mai creat ocazii de a inscrie, mai multe apartinand tot gorjenilor, care au avut o mai buna claritate in joc. Craiova a intrat tot mai mult in criza de timp si a inceput sa greseasca mai des, nereusind sa inscrie macar un gol de onoare.

Onlinesport: Irina Maxim