Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 29

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

FC VASLUI UNIVERSITATEA CRAIOVA
2 1

La anu' ...

"PS: Am fost la Universitatea Craiova-FC Vaslui de 4 ori din 5 editii ale meciului. Craiova a castigat la singura la care nu am fost prezent. La anu' nu mai vin la meciul asta."
Asa am incheiat cronica meciului tur. Nici nu banuiam ca o sa ma tin de promisiune ... in acest fel, adica meciul nu se va mai juca la anu'! Poate in Cupa Romaniei ...
Meciul a fost dominat de moldoveni, dar, ca si in tur, a fost nevoie de sansa pentru ca ei sa castige. O executie formidabila a lui Wesley a facut diferenta cu cateva minute inainte de final, m-am amarat, desi un punct nu ne ajuta prea mult. Era mai bun decat nimic, oricum.
Ultimele sanse sunt sa batem la Galati (liderul) sau pe Dinamo ... si la Bistrita! Cine poate crede sau spera in asa ceva ?

Adrian

FC Vaslui: Kuciak - Campano, Cânu, Papp, Milanov - Richard Annang, Raul Costin, Wesley, Gerlem - Adailton, Temwanjera. Rezerve: Cerniauskas, Neagu, Rivas, Milisavljevic, Bălace, Pavlovici, Bello.
Universitatea Craiova: Lung - Dananae, Zoro, Lopes, Busu - Prepelita, Dorel Stoica, J.Nicolae, Buleica - Stoianof, Subotici. Rezerve: Hotoboc, Roman, Firţulescu, Gângioveanu, Wendel, Bujor, Ologu.
Partida este condusa la centru de arbitrul Cristi Sava (Bacau) , ajutat la cele doua tuse de Florin Ungureanu (Bucuresti), respectiv Vladimir Urzica (Piatra Neamt); Rezerva: Emil Voicu (Bacau).

Ştiinţa, încă un pas spre matineu

Universitatea Craiova a pierdut la limită întâlnirea de la Vaslui şi rămâne la şase puncte de primul loc ce asigură salvarea de la retrogradare

Alb-albaştrii au început curajos meciul de la Vaslui şi au reuşit o posesie bună în primul sfert de oră al partidei. Chiar dacă nu s-au apropiat periculos de poarta lui Kuciak, băieţii lui Laurenţiu Reghecampf dădeau speranţe fanilor din Bănie, care încă aşteaptă un miracol. Trei ultraşi craioveni au fost prezenţi într-una dintre peluzele arenei din Vaslui.

Dorel Stoica a încurcat porţile

Dar când lucrurile păreau că merg bine pentru olteni, ghinionul i-a lovit din nou pe juveţi, aceştia primind un gol stupid. Temwanjejra a centrat de pe partea stângă, iar Dorel Stoica (‘14) a greşit poarta, deviind într-atât încât să-l facă inutil pe Silviu Lung Jr. Lovitura primită i-a năucit pe alb-albaştri, care până să-şi revină au fost foarte aproape să scoată din nou mingea din poartă. Temwanjejra (‘21), Adailton (‘23), Gerlem (‘26) au ratat ţinta, în timp ce oltenilor le-a fost tot mai greu să oprească atacurile moldovenilor. Buşu, Stoianof, Dănănae şi Buleică s-au „îngălbenit“ la foc automat, în timp ce FC Vaslui a continuat să domine.
Finalul primei reprize a fost cu gol pentru Universitatea. După o ratare a lui Prepeliţă (‘39), Subotic (‘41) a fost scăpat din marcaj de apărarea vasluiană şi atacantul Craiovei nu l-a iertat pe Kuciak, şutând puternic la colţul lung. Din păcate, în minutul 43, alb-albaştrii au rămas în inferioritate numerică, Buleică primind al doilea cartonaş galben la doar trei minute după primul avertisment.

Wesley i-a „îngropat“ pe craioveni

După pauză, Ştiinţa, cu un om mai puţin pe teren, a încercat să conserve rezultatul. Reghecampf a scos ambii atacanţi de meserie ai săi, Stoianof şi Subotic, şi a introdus mijlocaşi, Gîngioveanu, respectiv Firţulescu, încercând să dea mai multă consistenţă jocului Universităţii. Echipa FC Vaslui a continuat să preseze, biciută de la margine de Viorel Hizo. „Dulăul“ a forţat şi el, aruncându-i în luptă pe ofensivii Milisavljevic şi Yero Bello. Salvarea moldovenilor a venit însă de la vedeta Wesley (‘81). Brazilianul a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri şi le-a scos juveţilor punctul din traistă, Universitatea fiind obligată să-şi pună speranţele în partidele următoare.