Craiova meniu:

2010/2011 - Etapa 30

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

UNIVERSITATEA CRAIOVA UNIREA URZICENI
3 0

Gura de aer

Victoria din tur de la Urziceni a fost ultima pentru Craiova pentru foarte mult timp! Aproape 6 luni! Mai mult, de atunci, Universitatea a castigat numai un singur meci, in urma cu cateva etape, 2-1 cu FCM Targu-Mures!
Incredibil de negre aceste idei / bilanturi pentru o echipa cum ar trebui sa fie Universitatea Craiova! Din pacate, realitatea este alta, una crunta, in care Craiova e sub linia de retrogradare, patronul e falit si cu gura mare, schimba antrenorii pe banda rulanta si pozeaza in Sfantu Petru oropsit de turci, rusi, tatari, chinezi si alte natiuni cotropitoare.
Victoria de azi este o gura de aer, insa previziunile sunt sumbre, in continuare. Pentru salvare, e nevoie de victorie la Bistrita cu minim 2-1 si sa facem un numar de puncte cel putin egal cu al Gloriei. Plauzibil, dar ...

Adrian

Universitatea Craiova: 21. Lung jr - 18 Dananae, 7. Gugu, 4. Zoro, 2. Busu - 25. Firtulescu (15. Dina '83), 88. J. Nicolae, 5. D. Stoica (13. Wendel '63), 38. Gângioveanu - 20. Subotici, 19. Stoianof (10. Fl. Costea '68). Antrenor: Laurentiu Reghecampf (suspendat) - pe banca a stat Aurel Ticleanu

Unirea Urziceni: 1. Curca - 15. Busca, 16. E. Nicu, 24. Mera, 4. Lupu - 6. Muzac (5. Ionita '46), 32. Apostol - 22. Scarlatescu (17. Tene '62), 28. Patras, 9. Toba (30. Marcu '75)- 90. Mihalcea. Antrenor: Marian Pana.

Cartonase galbene: Gugu '16, Gângioveanu '57 / Muzac '30

Arbitri: Mugurel Vadan - Marius Nicoara, Gabriel Stroe - Cristina Babadac

Craiova a invins la scor jaloanele Urziceniului

Universitatea Craiova s-a impus la "scor de neprezentare" pe teren propriu in fata Unirii Urziceni, expresia fiind demonstrata perfect prin jocul din Banie. Pe teren a existat timp de 90 de minute doar Craiova, echipa din Urziceni facand doar figuratie. Scorul final 3-0 a fost stabilit prin reusitele lui Danijel Subotic, Dorel Stoica si Dragos Firtulescu.

In plin scandal intre patronul Adrian Mititelu si suspendatul antrenor Laurentiu Reghecampf, Craiova a primit vizita Unirii Urziceni, intr-un meci de sase puncte pentru formatia din Banie. Parasita de suporteri si cu un lant parca fara sfarsit de scandaluri, echipa craioveana a aratat pe teren ca nu cedeaza in lupta pentru evitarea retrogradarii.

E adevarat ca nici adversara nu i-a pus mari probleme, insa jocul oltenilor nu a aratat ca al unei echipe resemnate cu gandul de a juca sezonul viitor in esalonul secund. Cu Aurel Ticleanu pe banca in locul tehnicianului Reghecampf, suspendat din functia de antrenor principal, Craiova a controlat autoritar de la un capat la celalalt prima repriza.

Stoianof si Subotic au fost principalii generatori de emotii la poarta lui Curca, cei doi atacanti ai oltenilor avand numeroase actiuni periculoase in careul Urziceniului. Iar ocaziile de gol nu au intarziat sa apara, doar interventiile lui Curca facand ca scorul sa nu ia proportii. Goalkeeper-ul oaspetilor n-a rezistat insa decat o jumatate de ora fara gol primit.

In minutul 31 Stoianof a scos un penalty pentru Craiova, dupa ce a fost faultat in careu de Epaminonda Nicu, iar Subotic a executat precis si in forta chiar pe centrul portii, deschizand scorul. Cu moralul ridicat de avantajul de pe tabela, oltenii au pornit si mai determinati in ofensiva, tinand echipa oaspete in corzi in propriul careu pentru ultimele minute.

Firtulescu, Gugu si apoi Zoro au amenintat poarta lui Curca in cautarea celui de-al doilea gol, acesta venind insa de la Dorel Stoica, in minutul 43. Fundasul central al Craiovei a inscris cu o lovitura simpla de cap de pe linia careului mic, dupa o centrare din corner de pe dreapta.

La fel de incisivi au ramas craiovenii si in repriza secunda, care a inceput cu un nou gol al gazdelor. "Leii" au dus scorul la 3-0 prin Firtulescu in minutul 51, acesta marcand cu un sut plasat la bara din stanga, dupa un contraatac superb al oltenilor.

Au urmat aproape 20 de minute in care nu s-a mai jucat nimic. Ritmul a scazut brusc pana aproape de plictis, jucatorii au intrat intr-o stare adanca de lejeritate, iar spectatorii au fost pe punctul de a adormi. Abia in minutul 77 si-a mai facut aparitia o noua faza de atac. Busca a fost scapat din marcaj in banda dreapta si daca tot a reusit sa-i lase pe drum pe fundasii adversi a decis sa continue faza pana in in fata portii lui Lung. Dar sutul sau in diagonala a fost scos spectaculos de portarul Craiovei. Apoi Ionita a reluat cu capul putin pe langa poarta o centrare din corner, pentru ca dupa cateva minute Silviu Lung sa se opuna sutului lui Mihalcea.

In prelungiri, Craiova a avut de doua ori sansa sa duca scorul la 4-0, insa Florin Stoica si apoi Wendel au ratat cu seninatate, fiind multumiti cu avantajul de 3 goluri stabilit pana atunci.

Onlinesport: Irina Maxim