Craiova meniu:

Liga 1 - Program si rezultate

Campionat: Program | Clasament | Imagini | Evolutie tur | Evolutie retur | Cupa Romaniei | Tur: U Craiova-CFR Cluj 0-0 | steaua-U Craiova 2-1 | V.Branesti-U Craiova 1-0 | U Craiova-FC Tim 1-1 | Astra-U Craiova 2-2 | U Craiova-Sportul 1-0 | Pandurii-U Craiova 3-1 | U Craiova-Rapid 1-1 | FCM Tg.Mures-U Craiova 1-4 | U Craiova-U Cluj 3-0 | FC Brasov-U Craiova 0-3 | U Craiova-FC Vaslui 0-1 | Un.Urziceni-U Craiova 1-2 | U Craiova-Otelul 0-1 | dinamo-U Craiova 2-2 | U Craiova-G.Bistrita 1-2 | GM Medias-U Craiova 1-0 | Retur: CFR Cluj-U Craiova 2-1 | U Craiova-steaua 0-1 | U Craiova-V.Branesti 1-1 | Poli Tim-U Craiova 4-0 | U Craiova-Astra 1-1 | Sportul-U Craiova 3-0 | U Craiova-Pandurii 0-2 | Rapid-U Craiova 0-0 | U Craiova-FCM Tg.Mures 2-1 | U Cluj-U Craiova 3-0 | U Craiova-FC Brasov 1-2 | FC Vaslui-U Craiova 2-1 | U Craiova-Un.Urziceni 3-0 | Otelul-U Craiova 2-1 | U Craiova-dinamo 0-2 | G.Bistrita-U Craiova | U Craiova-GM Medias |

Tur

Etapa I - 24 iulie

Rapid - FC Vaslui
FCM Târgu Mures - FC Brasov
Universitatea Cluj - Steaua
Universitatea Craiova - CFR Cluj
FC Timisoara - Gloria Bistrita
Victoria Branesti - Gaz Metan Medias
Astra Ploiesti - Dinamo
Sportul Studentesc - Otelul Galati
Pandurii Targu Jiu - Unirea Urziceni

Etapa a II-a - 31 iulie

FC Vaslui - FCM Târgu Mures
FC Brasov - Universitatea Cluj
Steaua - Universitatea Craiova
CFR Cluj - Victoria Branesti
Gloria Bistrita - Astra Ploiesti
Gaz Metan Medias - FC Timisoara
Dinamo - Sportul Studentesc
Otelul Galati - Pandurii Targu Jiu
Unirea Urziceni - Rapid

Etapa a III-a - 7 august;

Rapid - Otelul Galati
FCM Târgu Mures - Unirea Urziceni
Universitatea Cluj - FC Vaslui
FC Timisoara - CFR Cluj
Victoria Branesti - Universitatea Craiova
Astra Ploiesti - Gaz Metan Medias
Sportul Studentesc - Gloria Bistrita
Pandurii Targu Jiu - Dinamo
FC Brasov - Steaua

Etapa a IV-a - 14 august

Universitatea Craiova - FC Timisoara
FC Vaslui - FC Brasov
Steaua - Victoria Branesti
CFR Cluj - Astra Ploiesti
Gloria Bistrita - Pandurii Targu Jiu
Gaz Metan Medias - Sportul Studentesc
Dinamo - Rapid
Otelul Galati - FCM Târgu Mures
Unirea Urziceni - Universitatea Cluj

Etapa a V-a - 21 august

Rapid - Gloria Bistrita
FCM Târgu Mures - Dinamo
Universitatea Cluj - Otelul Galati
FC Timisoara - Victoria Branesti
Astra Ploiesti - Universitatea Craiova
Sportul Studentesc - CFR Cluj
Pandurii Targu Jiu - Gaz Metan Medias
FC Vaslui - Steaua
FC Brasov - Unirea Urziceni

Etapa a VI-a - 28 august

Universitatea Craiova - Sportul Studentesc
Victoria Branesti - Astra Ploiesti
Steaua - FC Timisoara
CFR Cluj - Pandurii Targu Jiu
Gloria Bistrita - FCM Târgu Mures
Gaz Metan Medias - Rapid
Dinamo - Universitatea Cluj
Otelul Galati - FC Brasov
Unirea Urziceni - FC Vaslui

Etapa a VII-a - 11 septembrie

Rapid - CFR Cluj
FCM Târgu Mures - Gaz Metan Medias
Universitatea Cluj - Gloria Bistrita
Astra Ploiesti - FC Timisoara
Sportul Studentesc - Victoria Branesti
Pandurii Targu Jiu - Universitatea Craiova
FC Vaslui - Otelul Galati
FC Brasov - Dinamo
Unirea Urziceni - Steaua

Etapa a VIII-a - 18 septembrie

Universitatea Craiova - Rapid
FC Timisoara - Sportul Studentesc
Victoria Branesti - Pandurii Targu Jiu
Steaua - Astra Ploiesti
CFR Cluj - FCM Târgu Mures
Gloria Bistrita - FC Brasov
Gaz Metan Medias - Universitatea Cluj
Dinamo - FC Vaslui
Otelul Galati - Unirea Urziceni

Etapa a IX-a - 25 septembrie

Rapid - Victoria Branesti
FCM Târgu Mures - Universitatea Craiova
Universitatea Cluj - CFR Cluj
Sportul Studentesc - Astra Ploiesti
Pandurii Targu Jiu - FC Timisoara
FC Vaslui - Gloria Bistrita
FC Brasov - Gaz Metan Medias
Otelul Galati - Steaua
Unirea Urziceni - Dinamo

Etapa a X-a - 2 octombrie

Universitatea Craiova - Universitatea Cluj
FC Timisoara - Rapid
Victoria Branesti - FCM Târgu Mures
Astra Ploiesti - Pandurii Targu Jiu
Steaua - Sportul Studentesc
CFR Cluj - FC Brasov
Gloria Bistrita - Unirea Urziceni
Gaz Metan Medias - FC Vaslui
Dinamo - Otelul Galati

Etapa a XI-a - 16 octombrie

Rapid - Astra Ploiesti
FCM Târgu Mures - FC Timisoara
Universitatea Cluj - Victoria Branesti
Pandurii Targu Jiu - Sportul Studentesc
FC Vaslui - CFR Cluj
FC Brasov - Universitatea Craiova
Dinamo - Steaua
Otelul Galati - Gloria Bistrita
Unirea Urziceni - Gaz Metan Medias

Etapa a XII-a - 23 octombrie

Universitatea Craiova - FC Vaslui
FC Timisoara - Universitatea Cluj
Victoria Branesti - FC Brasov
Astra Ploiesti - FCM Târgu Mures
Sportul Studentesc - Rapid
Steaua - Pandurii Targu Jiu
CFR Cluj - Unirea Urziceni
Gloria Bistrita - Dinamo
Gaz Metan Medias - Otelul Galati

Etapa a XIII-a - 30 octombrie

Rapid - Pandurii Targu Jiu
FCM Târgu Mures - Sportul Studentesc
Universitatea Cluj - Astra Ploiesti
FC Vaslui - Victoria Branesti
FC Brasov - FC Timisoara
Gloria Bistrita - Steaua
Dinamo - Gaz Metan Medias
Otelul Galati - CFR Cluj
Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Etapa a XIV-a - 6 noiembrie

Rapid - Steaua
Universitatea Craiova - Otelul Galati
FC Timisoara - FC Vaslui
Victoria Branesti - Unirea Urziceni
Astra Ploiesti - FC Brasov
Sportul Studentesc - Universitatea Cluj
Pandurii Targu Jiu - FCM Târgu Mures
CFR Cluj - Dinamo
Gaz Metan Medias - Gloria Bistrita

Etapa a XV-a - 13 noiembrie

FCM Târgu Mures - Rapid
Universitatea Cluj - Pandurii Targu Jiu
FC Vaslui - Astra Ploiesti
FC Brasov - Sportul Studentesc
Steaua - Gaz Metan Medias
Gloria Bistrita - CFR Cluj
Dinamo - Universitatea Craiova
Otelul Galati - Victoria Branesti
Unirea Urziceni - FC Timisoara

Etapa a XVI-a - 20 noiembrie

Rapid - Universitatea Cluj
FCM Târgu Mures - Steaua
Universitatea Craiova - Gloria Bistrita
FC Timisoara - Otelul Galati
Victoria Branesti - Dinamo
Astra Ploiesti - Unirea Urziceni
Sportul Studentesc - FC Vaslui
Pandurii Targu Jiu - FC Brasov
CFR Cluj - Gaz Metan Medias

Etapa a XVII-a - 27 noiembrie

Universitatea Cluj - FCM Târgu Mures
FC Vaslui - Pandurii Targu Jiu
FC Brasov - Rapid
Steaua - CFR Cluj
Gloria Bistrita - Victoria Branesti
Gaz Metan Medias - Universitatea Craiova
Dinamo - FC Timisoara
Otelul Galati - Astra Ploiesti
Unirea Urziceni - Sportul Studentesc

Retur

Ştiinţa, cel mai trist sezon

La doar cinci ani de la repromovarea în prima ligă, Universitatea a avut, în sezonul 2010/2011, una dintre cele mai slabe evoluţii din istoria „campioanei unei mari iubiri“

Universitatea Craiova s-a situat pe locul 15, cu 30 de puncte, reuşind doar şapte victorii şi 18 înfrângeri (golaveraj negativ: 35-48). În partidele de acasă s-a clasat pe locul 18 (17 puncte), iar în deplasare pe locul 13 (13 p).
Locul şapte - ocupat după disputarea rundei a 13-a - a consemnat cea mai bună clasare a „Ştiinţei“, echipa din Bănie fiind în momentul respectiv la doar două puncte de plutonul format din candidatele aflate în lupta pentru Europa. La polul opus s-au situat etapele 3 şi 8, atunci când oltenii au ocupat poziţia a 16-a. În retur, începând din etapa a 23-a şi până la final, Universitatea a pus „stăpânire“ pe locul 15.
Cea mai bună perioadă a fost între rundele 6 şi 13, jucătorii antrenaţi de Victor Piţurcă reuşind cinci victorii şi o remiză în opt jocuri. După meciul de la Urziceni (1 noiembrie 2010), Craiova a mai cunoscut gustul succesului doar după 13 partide, în etapa a 26-a, „U“ Craiova - FCM Târgu Mureş ( 2-1, pe 14 aprilie 2011).

Nouă străini folosiţi

„Ştiinţa“ a utilizat 32 de jucători, dintre care nouă străini. Iată lista fotbaliştilor ce au bifat minute pentru Universitatea în campionatul 2010/2011:
Portari: S. Lung - 23 jocuri (23 integralist); R. Stanca -11 j (11 integralist);
Apărători: Ov. Dănănae - 31 jocuri (31 integralist / 31 titular), M. Ciucă - 18 j (11 int/ 15 tit), V. Găman - 17 j (16 int./17 tit.), D. Lopes - 15 j (12 int. / 13 tit./debutant), M. Zoro - 14 j (14 int./ 14 tit./ debutant), Şt. Bărboianu - 14 j (13 int./ 13 tit.), S. Buşu - 10 j (9 int./10 tit.), C. Gugu - 9 j (7 int./9 tit./ debutant), V. Iliev - 10 j (8 int./ 10 tit), Fl. Buleică - 8 j (2 int./3 tit.), W. Lopez - 4 j (3 int./ 4 tit./ debutant);
Mijlocaşi: A. Prepeliţă - 28 jocuri (25 integralist/28 titular), D. Stoica - 28 j (24 int./28 tit.), C. Gângioveanu - 22 j (3 int./7tit.), D. Firţulescu - 18 j (0 int./6 tit.), J. Wobay 15 j (6 int./14 tit.), A. Ologu - 14 j (4 int./10 tit.), S. Dilevski - 13 j (6 int./11 tit.), E. Gargorov - 13 j (4 int./9 tit./debutant), J. Nicolae - 7 j (4 int./6 tit.),  Wendel - 3 j (2 int./2 tit./ debutant), O. Surugiu - 3 j (0 tit./ debutant);
Atacanţi: M. Costea - 27 de jocuri (9 integralist/21 titular), O. Stoianof - 22 j (1 int./7 tit.), M. Dina - 20 j (8 int./16 tit.), D. Subotici - 16 j (11 int./15 tit./ debutant), A. Piţurcă - 14 j (6 int./12 tit.), F. Costea - 13 j (3 int./7 tit.), M. Roman - 6 j (0 int./2 tit.), V. Bujor - 4 j (0 tit.).

Subotici, golgheterul oltenilor

Marcatori: Subotici - 5 goluri (1 din penalti); Piţurcă, Stoica - 4 goluri; Wobay, Iliev, M. Costea (1 din penalti), Dina - 3 goluri; Ciucă, Stoianof - 2 goluri; Prepeliţă, Gargorov (din penalti), Firţulescu, Găman, Fl. Costea - 1 gol. Au beneficiat de un autogol în partida Braşov - Craiova 0-3, Oros - min. 43.
Pase decisive: Dănănae - 5, M. Costea - 4, Gângioveanu - 3, Prepeliţă, Stoica - 2, Bărboianu, Gargorov, Iliev, Dina - 1.
A beneficiat de cinci penaltiuri, patru obţinute în urma unor faulturi la Prepeliţă, Dina, Wobay şi Stoianof, iar unul pentru henţul în careu făcut de Mehmedovici (Urziceni). Prepeliţă (et. 12) şi Gângioveanu (et. 17) au ratat de la punctul cu var. Împotrivă au fost dictate şapte lovituri de pedeapsă, dintre care cinci transformate (ratări Niculescu, Eric). Au comis faulturi în careu Dănănae - 3, Găman - 2, Gângioveanu, Gugu - 1.
Au încasat trei cartonaşe roşii prin Ciucă de două ori şi Buleică. Aproximativ 170.750 de spectatori s-au înregistrat la meciurile „juveţilor“ de pe teren propriu (144.000 în tur), fapt ce a clasat gruparea „alb-albastră“ în fruntea clasamentului suporterilor.
Antrenori: A. Ţicleanu (în două rânduri) - 6 puncte (7 jocuri), V. Piţurcă - 17 p (13 j), N. Napoli - 2 p (5 j), L. Reghecampf - 4 p (6 j), S. Lung & G. Biţă - 1 p (3 j).
• Statistică de Liviu Manolache


Statistici inedite despre laureatele europene din 2010/2011!

Campionate

Echipele care şi-au păstrat titlul (17): FC Santa Coloma (Andorra), Piunik Erevan (Armenia), BATE Borisov (Belarus), Liteks Loveci (Bulgaria), Dinamo Zagreb (Croaţia), FC København (Danemarca), FC Basel (Elveţia), HB Torshavn (Feroe), HJK Helsinki (Finlanda), Linfield FC (Irlanda de Nord), Ekranas Panevežys (Lituania), Rosenborg BK (Norvegia), SP Tre Fiori (San Marino), Rangers FC (Scoţia), Partizan Beograd (Serbia), FC Barcelona (Spania), Şahtar Doneţk (Ucraina)

Echipe care se află în serie de titluri consecutive (9): 10 – Piunik Erevan (Armenia); 6 – Dinamo Zagreb (Croaţia); 5 – BATE Borisov (Belarus); 4 – Partizan Beograd (Serbia); 3 – FC København (Danemarca), Ekranas Panevežys (Lituania), SP Tre Fiori (San Marino), Rangers FC (Scoţia), FC Barcelona (Spania)

Echipe care au câştigat titlul în premieră (9): Borac Banja Luka (Bosnia-Herţegovina), Viktoria Plzeň (Cehia), FK Zestafoni (Georgia), UBK Kópavogur (Islanda), Tobol Kostanai (Kazahstan), Škendija 79 Tetovo (Macedonia), Dacia Chişinău (Moldova), Oţelul Galaţi (România), Videoton FC (Ungaria)

Echipe care au recucerit titlul după o pauză de peste un deceniu (6): după 78 ani – KS Skënderbeu Korçë (Albania); 57 – Lille OSC (Franţa); 19 – Strømsgodset IF (Norvegia); 16 – Bangor City (Ţara Galilor); 14 – Shamrock Rovers (Irlanda); 12 – Sturm Graz (Austria)

Echipe care au reintrat în posesia titlului după doar un sezon de pauză (9): Manchester United (Anglia), APOEL Nicosia (Cipru), Olympiakos Pireu (Grecia), Maccabi Haifa (Israel), F’91 Dudelange (Luxemburg), Mogren Budva (Muntengru), ASPN Wisła Kraków (Polonia), ŠK Slovan Bratislava (Slovacia), NK Maribor (Slovenia)

Recorduri de titluri all-time îmbunătăţite (15): 53 – Rangers în Scoţia; 49 – Linfield FC în Irlanda de Nord; 39 – Olympiakos Pireu în Grecia; 30 – AFC Ajax Amsterdam în Olanda; 23 – HJK Helsinki în Finlanda; 22 – Rosenborg BK în Norvegia; 21 – HB Torshavn în Feroe; 16 – Shamrock Rovers în Irlanda; 15 – Skonto Riga în Letonia; 12 – Dinamo Zagreb în Croaţia, Partizan Beograd în Serbia; 10 – Piunik Erevan în Armenia; 9 – NK Maribor în Slovenia; 7 – SP Tre Fiori în San Marino; 6 – FC Santa Coloma în Andorra

Recorduri de titluri all-time doborâte (5): 21 – APOEL Nicosia în Cipru (a depăşit-o pe Omonoia Nicosia); 19 – Manchester United în Anglia (a depăşit-o pe Liverpool FC); 6 – ŠK Slovan Bratislava în Slovacia (a depăşit-o pe MŠK Žilina); 5 – Neftci Baku în Azerbaidjan (a depăşit-o pe Kiapaz Gandja); 2 – Mogren Budva în Muntenegru (le-a depăşit pe Zeta Golubovic, Budućnost Podgorica şi Rudar Pljevlja)

Recorduri de titluri all-time egalate (3): 18 – Fenerbahçe SK în Turcia (a egalat-o pe Galatasaray SK); 14 – ASPN Wisła Kraków în Polonia (a egalat-o pe Górnik Zabrze); 7 – BATE Borisov în Belarus (a egalat-o pe Dinamo Minsk)

Cupe

Echipe care şi-au păstrat cupa (10): UE Sant Juliá (Andorra), Piunik Erevan (Armenia), FC Nordsjælland (Danemarca), Linfield FC (Irlanda de Nord), Hapoel Tel-Aviv (Israel), Internazionale Milano (Italia), FC Vaduz (Liechtenstein), FC Differdange ’03 (Luxemburg), Rudar Pljevlja (Muntenegru), ŠK Slovan Bratislava (Slovacia)

Echipe care se află în serie de cupe consecutive (1): 14 – FC Vaduz (Liechtenstein)

Echipe care au câştigat cupa în premieră (8): FK Mladá Boleslav (Cehia), FK Gagra (Georgia), Lokomotiv Astana (Kazahstan), Metalurg Skopje (Macedonia), Iskra-Stal Rîbniţa (Moldova), NK Domžale (Slovenia), Kecskeméti TE (Ungaria), Llanelli AFC (Ţara Galilor)

Echipe care au recucerit cupa după o pauză de peste un deceniu (12): 56 ani – Lille OSC (Franţa); 42 – Manchester City (Anglia); 18 – Standard Liège (Belgia), Real Madrid (Spania); 16 – TPS Turku (Finlanda), Sligo Rovers (Irlanda), Floriana FC (Malta); 13 – SV Ried (Austria); 12 – Steaua Bucureşti (România); 11 – Zenit Sankt-Peterburg (Rusia); 10 – Ekranas Panevežys (Lituania), FC Twente Enschede (Olanda)

Echipe care au reintrat în posesia cupei după doar un sezon de pauză (6): Dinamo Zagreb (Croaţia), FC Sion (Elveţia), EB/Streymur (Feroe), AC Juvenes/Dogana (San Marino), Partizan Beograd (Serbia), Beşiktaş JK (Turcia)

Recorduri de cupe all-time îmbunătăţite (7): 41 – Linfield FC în Irlanda de Nord; 35 – Celtic în Scoţia; 21 – Steaua Bucureşti în România; 14 – Legia Warszawa în Polonia; 11 – Dinamo Zagreb în Croaţia; 5 – ŠK Slovan Bratislava în Slovacia; 3 – Rudar Pljevlja în Muntenegru

Recorduri de cupe all-time doborâte (2): 6 – Levadia Tallinn (a depăşit-o pe Flora Tallinn); 4 – Željezničar Sarajevo (a depăşit-o pe FK Sarajevo)

Recorduri de cupe all-time egalate (1): 14 – SK Tirana în Albania (a egalat-o pe Dinamo Tiranë)

Campionat-Cupă

Echipe care au izbutit eventul (10): Piunik Erevan (Armenia), BATE Borisov (Belarus), Dinamo Zagreb (Croaţia), Lille OSC (Franţa), Linfield FC (Irlanda de Nord), Ekranas Panevežys (Lituania), Zenit Sankt-Peterburg (Rusia), Partizan Beograd (Serbia), ŠK Slovan Bratislava (Slovacia), Şahtar Doneţk (Ucraina)

Ţări în care atât titlul, cât şi cupa au fost cucerite în premieră (6): Cehia, Georgia, Kazahstan, Macedonia, Moldova, Ungaria

 

Meditatii

Username:
Parola:

Creare cont nou - Trimitere parola
Comentarii - Utilizatori

© Universitatea Craiova

Dictionar   Meditatii   Dictionar     SEO Romania   This is my Google PageRank™ - SmE Rank free service Powered by Scriptme