[ Categoria Meciuri Craiova ]
[ Data: 2007-12-09 ]
[ Tara România ]
 1809 Am ajuns in Constanta pe la amiaza. Soarele era deja sus si atmosfera incinsa. Marea, desigur, superba. Pe plaja fetele in bikini parca ne asteptau, iar caldura de afara ne facea sa ne dorim sa ajungem cat mai repede intre valuri si sa inotam. Ceea ce am si facut. Minunata senzatie este inotul, ii compatimesc sincer pe cei care nu stiu sa inoate.

Dupa o baie strasnica, am plecat tot grupul de suporteri catre stadion. Acolo am aflat ca sunt probleme la intrare, galeria Craiovei, unita ca intotdeauna, avand numai 1500 de bilete la dispozitie, adica 10% din capacitatea stadionului. Gazdele, ospitaliere, ne-ar fi oferit mai multe, dar ne-au spus ca nu mai au de unde, suporterii constanteni fiind innebuniti sa vada pe viu Craiova, Campioana Unei Mari Iubiri. Cu greu am intrat in tribuna rezervata noua, care, ca intreg stadionul, gemea de lume.

Meciul a inceput in nota de dominare a echipei craiovene. Tesaturile de pase ale acesteia ii entuziasmeaza chiar si pe suporterii echipei gazda, iar golul pica firesc: minutul 13, 1-0 pentru Craiova, gol marcat de Florin Costea, care a tinut mortis sa joace, desi era epuizat dupa meciul si drumul facut cu nationala Romaniei pana in celalalt capat al Europei. Farul nu reuseste sa se apropie deloc de poarta lui Bornescu, iar galeria Craiovei este in extaz, cantecele acesteia continuand pe toata durata reprizei.

Dupa pauza, ...

Dupa pauza, ... alo, trezirea! E iarna, e decembrie, soarele e intre nori, iar marea e e rece. Scaldatul si inotul acum sunt vise, asa cum e si inghesuiala de pe stadionul din Constanta si, mai ales, tesaturile de pase ale Craiovei. Suporterii Craiovei sunt in numar de 40, nici macar nu sunt uniti, iar tacerea a fost principala lor activitate. Cei ai Constantei nu sunt cu mult mai multi, gazdele "ospitaliere" nu au lasat o grupare din Craiova, "Blue Lions", sa intre cu banner-ul, desi acesta continea numai numele gruparii si nimic ostentativ. Singurele lucruri adevarate de mai sus sunt ca marea e, desigur, superba, inotul de asemenea, Craiova a dat gol in minutul 13 prin Florin Costea (epuizat, poate, de delasare), iar Farul n-a reusit sa se apropie deloc de poarta lui Bornescu din cauza ca a jucat mult prea prost.

Dupa pauza, Craiova s-a induiosat de cat de prost a jucat Constanta in prima repriza si a jucat si mai prost. Asta vara i-a dat 4-0 ca era cald si frumos afara si atmosfera pe plaja ca la inceputul acestei cronici (aveau constantenii posibilitati de refacere), dar acum si-or fi zis baietii din Craiova ca, daca bikini nu-s, macar de goluri sa aibe parte Constanta. Si a avut. 3. Asa cum nu mai reusise Farul de peste un an.

Iar dupa meci, cei 40 de masochisti suporteri ai Craiovei "cautau" scuzele infrangerii: ghinionul, arbitrii, terenul prost, astrele, alinierea planetelor, presiunea "creata" de galerie, miza prea mare a jocului (un loc in Liga Campionilor), concluzia cea mai des intalnita fiind ca din cauza ghinionului au luat fundasii "urechi" de doua ori si au dat 5 pase la adversar in cateva minute.

Intr-adevar, mare ghinion! Mare ghinion sa fii suporter al Universitatii Craiova!

Nota actuala: 9.5 (din 4 note acordate) - Acorda o nota!