Romania a invins Norvegia in primul meci la Cupa Mondiala

[ Categoria Stiri handbal ]
[ Data: 2010-09-21 ]
[ Tara România ]

3537 Echipa nationala de handbal feminin a României a învins, marti, reprezentativa Norvegiei, cu scorul de 21-20 (6-12), în primul meci din grupa B a Cupei Mondiale, de la Aarhus (Danemarca).

Primul sfert de ora a fost dezastruos pentru tricolore, care au marcat doar de doua ori, dar au primit sapte goluri. Doar Manea si Neagu au reusit sa înscrie pâna în minutul 19, lista marcatoarelor fiind completata cu Moldovan si Ardean, pâna la pauza. Nordicele, chiar daca au mai ratat si ele, au fost mult mai pragmatice, ritmul rapid de joc fiind greu de contracarat de echipa României.

La reluare, România a întors "foaia". În doar sase minute a marcat cinci goluri, revenind în joc (11-12), pentru ca Neagu sa aduca egalarea în minutul 41 (14-14), dupa câteva faze excelente în aparare ale României, care a recuperat mingi pretioase. Au urmat momente haotice în jocul ambelor echipe, 15-16 (min. 45), cu ratari pe banda rulanta, dar România a gasit forta sa preia conducerea, 18-17 (min. 50). Cu trei minute înaintea finalului, tricolorele aveau de asemenea avantaj, 20-19, iar cu 50 de secunde ramase din joc, 21-20. Acesta a fost si scorul final, Norvegia ratând ultimul atac.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 8 goluri, Manea 5, Curea 2, Geiger 2, Amariei 1, Ardean 1, Moldovan 1, Bradeanu 1, în timp ce pentru Norvegia s-au remarcat Alstad si Riegelhuth, ambele cu câte 4 reusite.

La meci a asistat si capitanul nationalei României, Cristian Varzaru, care nu a putut raspunde convocarii, din cauza unei afectiuni la genunchi. De asemenea, pentru Luminita Hutupan Dinu si Narcisa Lecusanu a fost primul meci în calitate de antrenor secund, respectiv director al nationalei.

Primul meci al zilei, la Cupa Mondiala, a adus si prima surpriza, campioana mondiala Rusia fiind învinsa, în grupa B, de Suedia, scor 25-24 (12-12). În grupa A, Ungaria - Germania 22-19 (9-10).

Tot marti mai este programata disputa Danemarca - Franta, în grupa A.

Miercuri vor avea loc meciurile: Rusia - România (ora 15.00), Germania - Franta (17.00), Suedia - Norvegia (19.00) si Danemarca - Ungaria (21.00).

Primele doua clasate din fiecare din cele doua grupe se vor califica în semifinale, programate sâmbata, pentru ca finala mica si cea mare sa aiba loc duminica, în ultima zi a competitiei din Danemarca.

Nationala României a câstigat editia din 2009 a Cupei Mondiale, învingând în finala campioana europeana si olimpica en-titre, Norvegia.

Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!