Detalii stire 3679 ROMANIA A CASTIGAT MEDALIA DE BRONZ LA CAMPIONATUL EUROPEAN!

[ Categoria Stiri handbal ]
[ Data: 2010-12-19 ]
[ Tara România ]

Romania a castigat medalia de bronz la campionatul european!

3679 Fetele lui Radu Voina si-au revenit ca prin minune dupa infrangerea dureroasa de sambata si au castigat medalia de bronz la Campionatul European de handbal feminin, dupa succesul, scor 16-15, obtinut in fata Danemarcei. A fost un meci dramatic din primul pana in ultimul minut, in care vedeta nu a fost Cristina Neagu, asa cum se astepta, ci Ada Nechita, care a inscris in momentele decisive. Talida Tolnai a fost si ea la inaltime, demonstrandu-si clasa pentru ultima data la acest turneu final.

Partida de la Herning a avut un start in care ambele echipe au fost afectate dupa ce sambata au ratat calificarea in marea finala.

In primele zece minute apararile au fost la inaltime, in special cea condusa de Talida Tolnai, astfel ca scorul era 3-1 in favoarea noastra.

Odata cu intrarea in minutul 11, pentru echipa noastra a urmat o cadere incredibila. Danezele au inscris de patru ori consecutiv, in timp ce noi nu ne regaseam.

Echipa lui Radu Voina a avut insa forta sa revina si a avut, spre finalul primei reprize, chiar si un avantaj de trei goluri, dupa ce Cristina Neagu si-a aratat din nou clasa.

Romania a incheiat prima repriza cu un avantaj de doua goluri (9-7) si cu Talida Tolnai plangand, dupa ce a incasat o minge in figura.

Chiar si cu un ochi umflat, Talida Tolnai a avut o serie de interventii excelente in startul partii secunde, astfel ca echipa noastra si-a mentinut avantajul de doua goluri la trecerea in minutul 40 (12:10).

Pe faza ofensiva, danezele au luat-o in marcaj om la om pe Cristina Neagu, pe care au reusit sa o blocheze intr-o mare masura prin aceasta metoda.

In "absenta" Cristinei Neagu, care nu a mai avut inspiratie nici de la 7 metri, Ada Nechita a iesit la rampa si a inscris in momentele decisive ale meciului.

Jucatoarele noastre au luat un avans de trei goluri cu patru minute inainte de final (16-13), dar cum fara drama nu ar fi Romania, a fost nevoie de doua neatentii ale lui Elisei pentru ca danezele sa ne sufle in ceafa.

Danezele au venit la un gol in spatele nostru (16-15), dar Talida Tolnai a fost ingerul pazitor al Romaniei si a reusit sa aduca medaliile de bronz echipei noastre.

Pentru Romania, aceasta este prima medalie la un Campionat European. Prin acest succes, tricolorele si-au asigurat prezenta la Campionatul Mondial din 2011.

Nota actuala: 9.67 (din 3 note acordate) - Acorda o nota!