Protest al fanilor Universitatii Craiova la meciul Romania - Belarus

[ Categoria Stiri Universitatea Craiova ]
[ Data: 2011-10-07 ]
[ Tara Romānia ]
 4016 Un grup de aproximativ 30 de suporteri ai echipei Universitatea Craiova a protestat, vineri seara, pe Arena Nationala, fata de excluderea formatiei oltene din Liga I, ei aducānd pe stadion un steag negru, īn semn de doliu, si scandānd mai multe mesaje injurioase la adresa lui Mircea Sandu.

Fanii olteni, īmbracati īn tricouri negre, au scandat īn prima repriza a meciului Romānia - Belarus: "Stiinta nu moarte", "Mitica la puscarie" si "Mircea Sandu esti o mizerie".
Īn minutul 24 al partidei, grupul de suporteri, aflat la peluza Nord a stadionului, a fost evacuat de fortele de ordine.

Federatia Romāna de Fotbal a anuntat, la 20 iulie, ca gruparea Universitatea Craiova a īncalcat grav statutul federatiei, astfel ca a fost exclusa provizoriu de Comitetul Executiv pāna cānd masura va fi validata de Adunarea Generala a FRF.

Universitatea Craiova a refuzat sa-si retraga actiunile īn instantele civile īmpotriva Federatiei Romāne de Fotbal, iar Comitetul Executiv al FRF a decis dezafilierea clubului.

Dupa dezafiliere, jucatorii Universitatii Craiova au devenit liberi de contract si au plecat gratis la alte echipe.

Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!

Comentarii
Nu exista comentarii in baza de date!
Nu puteti scrie comentarii pentru ca nu sunteti logat!

Alte titluri din aceeasi categorie

10-04: ā€žUā€ Craiova a ratat alt derby cu FCSB
Universitatea Craiova continuă complexul Ć®n faÅ£a FCSB ori Steaua, Ć®n faÅ£a căreia n-a mai cĆ¢ÅŸtigat din 2002, iar Ć®n deplasare din 1989. Ca şi Ć®n precedentul meci, acel ruşinos 2-5 de la Severin, alb-albaştrii n-au pretins nimic Ć®n faÅ£a ... [ continuare ]
Din categoria Stiri Universitatea Craiova

01-04: U Craiova - CFR Cluj-Napoca 0-0
U Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată sĆ¢mbătă, pe teren propriu, Ć®n compania liderului CFR Cluj, Ć®n etapa a treia a play-off-ului Ligii I.

Florin Gardoş a debutat la CSU Craiova la acest joc.

... [ continuare ]

25-03: S-a stabilit programul meciurilor tur din Cupa RomĆ¢niei
Federația RomĆ¢nă de Fotbal a anunțat Ć®n această dimineață programul meciurilor tur din semifinalele Cupei RomĆ¢niei. Astfel, echipa noastră va juca primul meci cu FC Botoșani pe data de 19 aprilie 2018, de la ora 20:30, pe stadionul ā€žIon ... [ continuare ]

17-03: Viitorul Constanţa - CS Universitatea Craiova 0-0
FC Viitorul ConstanÅ£a şi CS Universitatea Craiova au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, la Ovidiu, Ć®ntr-un meci din etapa a doua a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Craiovenii au ratat un penalty Ʈn min. 59, prin Hristo Zl ... [ continuare ]

01-03: Partida Craiova ā€“ Dinamo din Cupa Romaniei reprogramata pe 6 martie
La solicitarea clubului din Banie, Federatia Romana de Fotbal a modificat data de disputare a sfertului de finala al Cupei Romaniei dintre U Craiova si Dinamo.

Programat initial pentru 1 martie, meciul dintre cele doua mari rivale a f ... [ continuare ]